10 ushqimet qe do t’ju ndihmojne te jeni ne forme

0 0

Pasi gruaja sjell në jetë një fëmijë fillon të ndiejë nevojën për të qënë sërish në formë. Por si mund të arrihet diçka e tillë? Duke ndjekur një aktivitet fizik si edhe duke konsumuar ushqime që nuk përmbajnë kalori. Cilat janë këto ushqime?

  1. Qitroja: përmban pak sheqerna dhe shumë fibra, vitamina, kripëra minerale.
  2. Avokadoja: është e pasur me fibra, yndyrna të shëndetshme, minerale. Mban larg për shumë kohë ndjesinë e urisë nga organizmi.
  3. Kafeja: favorizon qarkullimin e mirë të hormoneve që favorizojnë djegien e yndyrnave.
  4. Caji jeshil: përshpejton djegien e yndyrnave si edhe ul nivelin e sheqernave në organizëm.
  5. Fasulet dhe thjerrëzat: përmbajnë një lloj karbohidrati që limiton akumulimin e yndyrnave.
  6. Lakra dhe brokoli: janë të pasura me fibra si edhe përmbajnë pak kalori.
  7. Vezët: përmbajnë shumë protein dhe pak kalori. E mbajnë organizmin gjatë të ngopur.
  8. Drithërat integrale: përmbajnë karbohidrate komplekse dhe fibra që nuk e lejojnë insulinën të marrë vlera të larta.
  9. Specat: përmban një substancë e cila është në gjendje të djegë kaloritë e tepërta, përshpejton metabolizmin si edhe ndalon ndjenjën e urisë.
  10. Erëzat “curry” dhe “curcuma”: frenojnë akumulimin e yndyrnave në inde.

Krahas këtyre ushqimeve, të cilat nënat që janë duke ushqyer një fëmijë në gji duhet t’i konsumojnë sipas nevojës së proçesit (duke eleminuar ato që janë të dëmshme), gruaja duhet të pijë të paktën edhe 1.5 lt ujë në ditë. Pini 2 gota ujë para cdo vakti kryesor.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X