Zorra e irrituar prek një në dhjetë persona, zbulohet shkaku

0 0

Sindorma e zorrës së irrituar prek një në dhjetë të rritur, duke shkaktuar një mori sëmundjesh duke filluar nga fryrja e barkut deri tek kapsllëku, dhimbjet e barkut deri te diarreja. Shkaqet e zorrës së irrituar nuk dihen saktësisht, megjithëse besohet se stresi luan një rol të rëndësishëm. Sot, megjithatë, është identifikuar si mikroorganizëm i dëmshëm për zorrët e përgjegjës për çrregullimin, bakteri Brachyspira, që normalisht mungon në zorrën e shëndetshme. Kjo u zbulua nga një studim i botuar në revistën Gut nga ekspertë nga Universiteti i Gothenburgut në Suedi, bazuar në analizën e biopsive të zorrëve të një grupi pacientësh dhe një grupi individësh të shëndetshëm të kontrollit. Rezultati: bakteri u gjet në të paktën një të tretën e zorrëve të pacientëve që vuajnë nga zorra e irrituar, por jo në atë të personave të shëndetshëm.

Roli i bakterit

“Ndryshe nga shumica e baktereve të zorrëve, Brachyspira është në kontakt të drejtpërdrejtë me qelizat e murit të zorrëve – shpjegon autorja kryesore Karolina Sjöberg Jabbar -. Unë u habita kur gjeta Brachyspira në një numër në rritje të pacientëve, por kurrë tek individë të shëndetshëm ”.
Megjithëse rezultati duhet të konfirmohet në seri më të mëdha të pacientëve, përfundon studiuesja, “ne kemi besim se kemi gjetur një shkak të mundshëm të shërueshëm të sindromës së zorrës së irrituar, të paktën për disa pacientë”.

Zbulimi mund të ndihmojë në identifikimin e terapive efektive antibiotike ose probiotike që synojnë eliminimin e saj nga zorrët e të paktën disa prej këtyre pacientëve.

Meqenëse shkaqet e zorrës së irrituar nuk janë të përcaktuara mirë, nuk ka shërim universal. Përkundrazi, është e nevojshme të ndërhyhet të simptomat, përmes zakoneve të të ngrënit dhe mënyrave të shëndetshme të jetesës.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët,...

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve...

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që...

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X