Virusi N5H8, a jemi në prag të një pandemie tjetër globale?

0 0

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh në një pandemi, sakrificat dhe kufizimet që imponon ajo, si dhe çmimin shumë të shtrenjtë që detyron të paguash. Tani që duket se kemi mësuar të bashkëjetojmë me Covid-19, makthi i fillimit të një pandemie të re mund të sjellë vetëm frikë. Dhe kjo mund të mos jetë edhe aq e largët, përkundrazi: rreziku është tashmë prezent  dhe nuk duhet të neglizhohet dhe quhet N5H8, një variant i gripit të shpendëve.

N5H8 virus, një armik i ri për t’u luftuar

Dy studiues kinezë, nga Universiteti i Parë Mjekësor Shandong në Jinan dhe nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Pekin kanë publikuar një artikull në revistën shkencore “Science”. Të dy studiuesit po fillojnë një alarm të ri pandemik për gripin e shpendëve. Frika shkaktohet nga virusi H5N8 i gripit të shpendëve, i cili, sipas artikullit, mund të na çojë në një gjendje të re të urgjencës shëndetësore globale. Pikërisht në mes të pandemisë Covid-19, virusi ka shkaktuar epidemi dhe ka vrarë zogj të egër dhe të zënë rob në të gjithë Euroazinë dhe Afrikën.

Vëmendje ndaj virusit N5H8

Siç shpjegojnë dy studiuesit, është e nevojshme të mos ulet mbrojtja me një veprim të vëzhgimit të kujdesshëm dhe rigoroz, i cili përfshin masa të efektshme kontrolli të afta për të monitoruar dhe vlerësuar vazhdimisht infeksionet që vijnë nga viruset e gripit të shpendëve, të tilla si N5H8. Duhet shmangur një pandemi e re, e cila mund të ketë një ndikim shkatërrues në popullatën njerëzore.

Rastet e para të N5H8 të zbuluara midis zogjve datojnë në dhjetor 2020, teksa e gjithë bota po luftonte me të ashtuquajturën “vala e dytë” e Covid-19. Nisur nga ky problem, nuk është dhënë asnjë alarm për këtë grip të ri, por autoritetet shëndetësore duhet të monitorojnë vazhdimisht situatën.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X