Variantet e reja të Covid 19 dhe a do të funksionojnë vaksinat?

0 1

Së fundmi po qarkullon një version i ri me mutacion të rëndë të koronavirusit që shkencëtarët thonë se është “shqetësues i madh”.

Një nga pyetjet më të ngutshme është a do të funksionojnë akoma vaksinat?

Cili është ky variant i ri?

Ka mijëra lloje ose variante të ndryshme të Covid-it që qarkullojnë në të gjithë botën. Kjo është e pritshme sepse viruset ndryshojnë gjatë gjithë kohës.

Por ky variant i ri, i quajtur B.1.1.529 ose Omicron, i ka shqetësuar veçanërisht ekspertët sepse është shumë i ndryshëm nga Covid-i origjinal, të cilin po e luftojnë vaksinat aktuale.

Ka një listë të gjatë ndryshimesh gjenetike – gjithsej 50. Prej tyre, 32 janë në proteinën spike të virusit – pjesa që është objektivi i vaksinave.

Megjithatë, është shumë herët për të ditur se sa kërcënim paraqet.

Çfarë dimë për këtë variant të ri?

A do ta vazhdojnë të funksionojnë vaksinat?

Ekspertët thonë se vaksinat aktuale nuk janë realizimin e tyre ideal, kështu që mund të mos funksionojnë aq mirë.

Por kjo nuk do të thotë se ato do të ofrojnë mbrojtje zero.

Mos harroni, vaksinat janë ende shumë efektive në mbrojtjen e jetëve duke ulur rrezikun e sëmundjes së rëndë kundër varianteve të tjera kryesore të Covid, duke përfshirë Delta, Alpha, Beta dhe Gamma.

Mjekët thonë se është jetike që njerëzit të marrin numrin e rekomanduar të dozave për të fituar mbrojtje maksimale kundër varianteve ekzistuese dhe në zhvillim.

Shkencëtarët po kryejnë shumë teste për të kontrolluar nëse vaksinat do të qëndrojnë kundër këtij varianti të fundit.

Janë ditët e para, por ekspertët do të studiojnë mutacione potencialisht të rëndësishme që mund ta bëjnë atë më infektive dhe të aftë për të anashkaluar një pjesë të mbrojtjes së dhënë nga vaksinat.

Dhe ata do të vlerësojnë nëse po shkakton sëmundje më serioze se variantet e tjera.

Versionet e përditësuara të vaksinave kundër varianteve të Covid tashmë janë duke u projektuar dhe testuar, në rast se nevojiten në një moment.

Nëse arrin ajo kohë, një vaksinë e re mund të jetë gati brenda javësh, për të kryer kontrollet.

Prodhuesit gjithashtu mund të rrisin prodhimin shpejt dhe rregullatorët kanë diskutuar tashmë se si të gjurmojnë shpejt procesin e miratimit.

Po variantet e tjera?

Zyrtarët kanë një vëzhgim të afërt në disa. Më të rrezikshmit quhen variante shqetësuese dhe përfshijnë:

Delta (B.1.617.2), e identifikuar fillimisht në Indi.

Alpha (B.1.1.7), i identifikuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, por që u përhap në më shumë se 50 vende.

Beta (B.1.351), e identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, por është zbuluar në të paktën 20 vende të tjera.

Gama (P.1), e identifikuar për herë të parë në Brazil, por e cila është përhapur në më shumë se 10 vende të tjera.

Sa të rrezikshme janë variantet?

Nuk ka asnjë provë që ndonjë prej tyre shkakton sëmundje më serioze për shumicën dërrmuese të njerëzve.

Ashtu si me Covid-in origjinal, rreziku mbetet më i lartë për njerëzit që janë të moshuar ose kanë probleme të rëndësishme shëndetësore themelore.

Por edhe kështu, nëse një variant është më infektiv do të çojë në më shumë vdekje në një popullatë të pavaksinuar.

Vaksinat ofrojnë mbrojtje të lartë kundër sëmundjeve të rënda, duke përfshirë infeksionet e shkaktuara nga variante shqetësuese. Të shtënat gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e infeksionit. Por ato nuk eliminojnë plotësisht të gjithë rrezikun.

Këshilla për të shmangur infeksionin mbetet e njëjtë për të gjitha llojet: lani duart, mbani distancën, mbuloni fytyrën në vende të mbushura me njerëz dhe jini vigjilentë ndaj ajrosjes.

Pse ndodhin variantet?

Viruset bëjnë kopje të vetvetes për t’u riprodhuar, por ata nuk janë të përsosur në këtë. Gabimet mund të zvarriten në ndryshimin e planit gjenetik, duke rezultuar në një version ose variant të ri.

Nëse kjo i jep virusit një avantazh mbijetese, versioni i ri do të lulëzojë.

Sa më shumë shanse që koronavirusi ka për të bërë kopje të vetvetes tek ne, aq më shumë ka mundësi që të ndodhin mutacione.

Vaksinat ndihmojnë duke shkurtuar transmetimin si dhe duke mbrojtur kundër sëmundjes së rëndë Covid.

Ekspertët thonë se është e mundur që varianti i ri shumë i ndryshuar B.1.1.529 mund të ketë origjinën nga një pacient, sistemi imunitar i të cilit nuk ishte në gjendje të shpëtonte shpejt nga një infeksion Covid, duke i dhënë virusit më shumë kohë për t’u shndërruar.


  1. Binance Referral Bonus

    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X