Terapia e re kundër dhimbjes së kokës, pa ilaçe

0 0

Ata që vuajnë nga dhimbja e shpeshtë e kokës, e dinë se ndikon kjo në cilësinë e jetës. Dhimbja që është e vështirë të durohet, në fakt mund të vështirësojë ditë e netë të tëra. Gjetja e metodave minimale invazive që nuk përdorin përdorimin e ilaçeve për të trajtuar dhimbjet e kokës nuk është e lehtë, por një studim i ri duket se ka zbuluar efektet pozitive të rrezeve të dritës jeshile.

Dhimbja dhe frekuenca minimizohet

Një studim i kryer në Universitetin e Arizonës, Shkencave Shëndetësore Gjithëpërfshirëse të Dhimbjes dhe Varësisë, i botuar në revistën Cephalalgia, duket se ka gjetur një mënyrë minimale invazive për të lehtësuar këtë çrregullim: përdorimin e rrezeve të dritës jeshile. Ekspozimi ndaj këtij lloji të dritës, në fakt, u jep lehtësim atyre që vuajnë nga dhimbja e kokës, duke zvogëluar dhimbjen dhe shpeshtësinë e sulmeve.

Studimi pilot

Studimi shqyrtoi 29 pacientë që vuanin nga migrena episodike ose kronike. Në dhjetë javët e para të testimit, kampioni u ekspozua ndaj dritës së bardhë për një deri në dy orë në ditë. Pasi të përfundonte kjo fazë, dhe pas dy javësh pushimi, pacientët ndërmorën një kurs të dytë për dhjetë javë të tjera, të shënuara nga seanca ditore prej një deri në dy orë të ekspozimit ndaj rrezeve të dritës jeshile.

Të dhëna shumë inkurajuese

Gjatë këtyre njëzet muajve, pacientët kanë mbajtur një ditar në të cilin shënojnë nivelin e migrenës së tyre çdo ditë. Duke analizuar të dhënat, efektet e dritës jeshile në dhimbjen e kokës duken të qarta. Në të vërtetë, rrezet e gjelbra çuan në një reduktim të dhimbjes prej 60%, me vlerën (në një shkallë nga 1 në 10) nga 8 në 3.2. Për më tepër, rreth 86% e pacientëve me migrenë episodike dhe 63% e atyre me dhimbje koke kronike përjetuan të paktën një përgjysmim të numrit të sulmeve në muaj.

Qasja pa kundërindikacione

Natyrisht, cilësia e jetës së pacientëve u përmirësua ndjeshëm, pasi panë që performanca e tyre në punë, në aktivitet fizik dhe në cilësinë e gjumit u përmirësua. Amol Patwardhan, i cili është ndër nënshkruesit e parë të studimit, nënvizon se terapia e dritës jeshile mund të jetë vërtet një zbulim i shkëlqyeshëm për të luftuar pa kundërindikacione një problem që është ende i vështirë për t’u trajtuar siç është dhimbja e kokës, veçanërisht në ata pacientë që nuk duan të marrin ilaçe ose që nuk u bëjnë efekt.

Deri në katërmbëdhjetë sulme në muaj referohen si migrena episodike. Kur frekuenca është më e shpeshtë se kaq, dhimbja e kokës bëhet kronike.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Rrezet e diellit dhe plazhi...

Rrezet e diellit kanë efekt kundër koronavirusit, tani është provuar shkencërisht. Ekspozimi ndaj dritës së diellit së bashku me vaksinimin mund të përfaqësojë një kombinim të duhur për të mposhtur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X