loading

Temperatura ideale e dhomës gjatë natës

Sipas eksperteve, temperatura ideale e ambientit ku flini duhet te jete 18.3 grade Celsius.
0 0

Kujt i pëlqen ta kthejë dhomën e tyre në një shpellë akulli para gjumit? Edhe mua.

Temperatura juaj e trupit natyrisht bie për t’u përgatitur për gjumë dhe shumë ekspertë thonë se duhet ta mbani termostatin tuaj në mes 15 dhe 19 gradë celsius për të ndihmuar në lehtësimin e kësaj rënieje.

Por Chris Winter mendon se 18.3 gradë është idealja. Sipas tij një mjedis më i freskët zakonisht jep një cilësi më të mirë të gjumit.

Duke ndihmuar trupin të ulë temperaturën, zakonisht do të flini më shpejt. Por është kështu për të gjithë. Disa njerëz thonë se e kanë më të lehtë të flenë gjumë kur temperatura në dhomën e gjumit  është rreth 21 gradë.

Kjo mund të ketë të bëjë me ritmet e qarkullimit të trupit tuaj, gjithashtu me orën tuaj biologjike. Ritmet cirkadiane janë procese biologjike që përsëriten çdo ditë, të tilla si ulja e temperaturës bazë në kohën e gjumit dhe pastaj rritja e temperaturës që ndodh ndërsa zgjoheni. Studimet kanë treguar se mjediset e ngrohtë të fjetjes mund të ndërhyjnë në rregullimin e temperaturës së qarkullimit të ajrit duke parandaluar që trupi të zvogëlojë termostatin e brendshëm, duke çuar në gjumë të parehatshëm.

Kjo nuk do të thotë që duhet të dridheni nën batanije gjithë natën.

Fondacioni Kombëtar i Gjumit gjithashtu rekomandon që të mbani një gotë me ujë me akull pranë shtratit tuaj për t’u ftohur gjatë natës, përveç veshjes së pizhamave të lehta, që të merrni frymë lirisht.

Lexo edhe: Sa duhet te jete temperatura e dhomes se femijes? Sa e rendesishme eshte rehatia termike per bebin?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A po lëshon dysheku juaj...

Dyshekët janë të njohur për lirimin e sasive të vogla të kimikateve të njohura si komponime organike të paqëndrueshme (VOCs). Këto toksina vijnë kryesisht nga poliuretani i përdorur në dyshek, por...

Roli i rëndësishëm i babait...

Gjumi i fëmijëve, pse babai është thelbësor Sa prej jush duhet të merren çdo natë, me thirrjet e dëshpëruara dhe klithmat e fëmijëve tuaj të cilët nuk mund të flenë...

10 këshilla për ta mësuar...

Çuço është një burim sigurie dhe qetësie për fëmijët dhe, shpesh, një zëvendësues për praninë e nënës. Fëmija rritet në kontakt të ngushtë me biberonin fals dhe mësohet me të....

Kush gërhasin më shumë burrat...

Gratë gërhasin si burrat duke prodhuar një zhurmë me intensitet pothuajse identike me atë të gjinisë mashkullore. Kjo del nga një studim i Qendrës Mjekësore të Izraelit në Soroka dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X