Sustat elastike, te rrezikshme per femijen!

0 0

Besojme se edhe ne qytetin tuaj ndodhet nje park lojërash ku nuk mungon as susta elastike të cilët fëmijët e ardhurojnë! Ato janë argëtuese, por a e keni pyetur ndonjëherë veten nëse janë të sigurta?

Mjekët pediatër shprehen se…

Ato janë të rrezikshme dhe këtë e kanë shprehur që në vitin 2012 sipas një studimi të kryer në SHBA dhe të botuar më pas në revistën “Pediatrics”. Sipas tyre 1 në 200 fëmijë pësojnë incidente në këto susta nga të cilat marrin dëmtime serioze dhe të përhershme në nivel neruologjik.

Historia e Kait dhe vogëlushit Colton

Ajo është një nënë me emrin Kait dhe ka vendosur të ndajë historinë e saj në revistën “Universo mamma”, si një mënyrë për të treguar rrezikun e sustave. Colton, është djali i tyre i cili ka dëmtuar kockën femorale pas një rënie në këtë lloj trampoline. Ai është 3 vjeç dhe ka 6 javë që përpiqet të rikuperojë. Nëna dhe babai shprehin sat ë vështira kanë qënë këto ditë dhe i bëjnë thirrje prindërve të tregohen të kujdesshëm. Djali i tyre ka thyer kockën më të fortrë të trupit dhe pasojat janë serioze.

çfarë moshe mund të hipë fëmija në trampolinë?

Jo më parë se mosha 6 vjeçare dhe këtë e konfirmon edhe “American academy of pediatrics”. Sipas mjekëve kirurgë ortopedë, nuk duhet të ndodhë më parë pasi kockat e fëmijës janë tepër të brishta për të përballuar presionin e hedhjeve të vazhdueshme.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X