Si te perballojme naten nese femija eshte i semure?

0 0

Të jesh i sëmurë nuk është diçka që kalohet lehtë, dhe kjo bëhet edhe më e vështirë nëse bëhet fjalë për një fëmijë. Duke qënë se gjatë natës situata bëhet edhe më e vështirë kemi sjellë disa këshilla “nga nënat-për nënat”.

Përgatituni: vendosni pranë shtratit të fëmijës peshqirë të pastër, qetësues për dhimbjet (shurup), pastrues për hundët sprajt ose fiziologjik të thjeshtë. Gjithashtu i bëni edhe një banjo të ngrohtë e cila do ta ndihmojë shumë. Shkoni edhe ju në shtrat menjëherë pasi shkon fëmija në mënyrë që të keni energji për të përballuar natën.

Thyeni rregullat: nëse fëmija është i sëmurë është më e rëndësishme të plotësohen nevojat e fëmijës më shumë se ndjekja e rutinës së përditshme.

Kujdes me temperaturën: vendosni kompresa të ftohta në kokën e fëmijës si edhe i jepni shurup. Është shumë e rëndësishme që dhoma e fëmijës të ajroset vazhdimisht.

Kërkoni ndihmë: nëse do të qëndroni gjithë natën zgjuar në mëngjes nuk do të jeni më në gjendje t’i përgjigjeni nevojave të fëmijës, për këtë është e rëndësishme të kërkoni ndihmë nga familjarët në mënyrë që edhe ju të qetësoheni disi.

Përdorni akull: unë tek fëmijët e mi përdor kasata akulli, të cilat e hidratojnë atë dhe ndihmojnë në uljen e temperaturës por edhe në qetësimin e fytit të irrituar. Mos mendoni se kjo do ta sëmurë më tepër fëmijën, përkundrazi.

Qëndroni pranë fëmijës: asnjëherë nuk e kam lënë fëmijën të flejë në dhomën e vet kur kur ka qënë sëmurë. Ai ka qënë pranë meje. Mendoj se shtrati i fëmijës duhet të jetë shumë pranë atij të nënës në mënyrë që ajo të ketë gjithçka nën kontroll.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X