Si ta ndihmojmë fëmijën të ndalojë së urinuari në shtrat?

0 0

Ju jeni e frustruar, e rraskapitur. Fëmija është tashmë në shkollë dhe ende e lag krevatin gjatë natës. Keni provuar të kufizoni lëngjet pas darkës. E keni zgjuar fëmijën në mes të natës dhe i keni kërkuar të shkojnë në tualet. Megjithatë, pa fat.

Nuk jeni vetëm. Prindërit shpesh shqetësohen për urinimin e fëmijëve të tyre në shtrat, një problem i përcaktuar si “urinim i pavullnetshëm tek fëmijët 5 vjeç e lart.

Për t’i ndihmuar prindërit të përballen me këtë sfidë, Charles Kwon, MD, një nefrolog pediatrik dhe Audrey Rhee, MD, një urologe pediatrike japin këshillat e tyre lidhur me këtë çështje.

A duhet të shqetësohem?

Dr. Kwon thotë se urinimi në shtrat nuk është një shqetësim derisa fëmija juaj të jetë 7 vjeç.

Kur fëmija juaj është më i madh se 7 vjeç dhe ende është duke lagur shtratin, mund të dëshironi të flisni me mjekun e kujdesit parësor të fëmijës tuaj ose një nefrolog pediatrik ose urolog. Problemi themelor është zakonisht një fshikëz që ende nuk është pjekur.

Gjithashtu, mbani  mend se rreth 15% e fëmijëve të moshës 5 vjeç e lart ndalojnë së laguri shtratin çdo vit.

“Kur takoj një fëmijë që është duke lagur shtratin, ka dy herë më shumë gjasa të jetë djalë. Ai zakonisht paraqitet pa probleme të tjera mjekësore,” thotë Dr. Kwon.

Dr. Kwon thotë se prindërit zakonisht janë të mërzitur sepse është një çështje e vazhdueshme. Ekzistojnë gjithashtu shanse që të ketë edhe një histori familjare të urinimit në shtrat.

Për të luftuar këtë, mjekët sugjerojnë:

 • Ndryshoni orarin e konsumi të pijeve. Rritni marrjen e lëngjeve më herët gjatë ditës dhe zvogëloni atë më vonë gjatë ditës.
 • Programoni pushimet në banjë. Vendoseni fëmijën tuaj në një orar të rregullt të urinimit (çdo dy deri në tre orë) dhe menjëherë para gjumit.
 • Jini inkurajues. Bëjeni fëmijën tuaj të ndihet mirë për përparimin duke shpërblyer vazhdimisht sukseset.
 • Eliminoni irrituesit e fshikëzës. Natën, filloni duke eliminuar kafeinën (si qumështi me çokollatë dhe kakao). Dhe nëse kjo nuk funksionon, ndalonini lëngjet e agrumeve, aromatizuesit artificialë, ngjyrat (veçanërisht të kuqe) dhe ëmbëlsuesit. Shumë prindër nuk e kuptojnë se të gjitha këto mund të irritojnë fshikëzën e fëmijës.
 • Shmangni mbingarkimin e etjes. Nëse shkollat ​​e lejojnë, jepini fëmijës tuaj një shishe me ujë që të mund të pijë vazhdimisht gjatë gjithë ditës. Kjo shmang etjen e tepruar pas shkollës.
 • Konsideroni nëse kapsllëku është një faktor. Për shkak se rektumi ndodhet menjëherë pas fshikëzës, vështirësitë me kapsllëkun mund të paraqiten si problem i fshikëzës, veçanërisht gjatë natës. Kjo prek rreth një të tretën e fëmijëve që lagin shtratin, megjithëse fëmijët nuk kanë gjasa të identifikojnë ose të ndajnë informacione rreth kapsllëkut.
 • Mos i zgjoni fëmijët për të urinuar. Të zgjosh rastësisht një fëmijë gjatë natës dhe t’i kërkosh të urinojë sipas kërkesës nuk është gjithashtu zgjidhja. Kjo do të çojë vetëm në më shumë pagjumësi dhe zhgënjim.
 • Orari i gjumit më herët. Shpesh fëmijët flenë thellë sepse thjesht nuk po flenë mjaftueshëm.
 • Shkurtoni kohën para ekranit, veçanërisht para gjumit. Përmirësimi i higjienës së gjumit mund t’i ndihmojë mendjet e tyre të ngadalësohen në mënyrë që ata të mund të flenë më mirë.
 • Mos iu drejtoni ndëshkimit. Të zemëroheni me fëmijën tuaj nuk e ndihmon atë të mësojë. Procesi nuk ka nevojë të përfshijë konfliktin.

Medikamente: zakonisht nuk rekomandohen

Edhe pse ka medikamente (përfshirë një formë sintetike të një hormoni) që mund të trajtojnë urinimin në shtrat, Dr. Rhee nuk i përshkruan ato nëse një fëmijë nuk është vënë tashmë në mjekim nga një ofrues tjetër.

“Ka efekte anësore,” thotë ajo. “Plus është një rregullim i përkohshëm, një ilaç fasad-Aid, kur ajo që duam është një zgjidhje e përgjithshme”.

A dëshiron fëmija im të mësojë?

Familjet shpesh pyesin nëse një fëmijë laget në shtrat me qëllim. Prindërit do të pyesin: “A nuk duan të përmirësohen?” Dr. Kwon shpesh u thotë prindërve se zakonisht nuk është faji i tyre dhe as i fëmijës së tyre. “Unë u them që të mos stresohen shumë, sepse kjo çështje shpesh zgjidhet vetë”, thotë ai.

Dr. Rhee shton se është gjithashtu e rëndësishme të flisni me fëmijën tuaj për të parë nëse ka motivim për të ndryshuar. Nëse ata janë të motivuar për të ndryshuar, një alarm për urinimin në shtrat mund të jetë zgjidhja.

Alarmin mund ta lidhni në të brendshmet e fëmijës ose ta vendosni në jastëk në shtrat. Pasi pajisja zbulon ndonjë lagështi, alarmi bie. Por nëse fëmija nuk është i motivuar në mënyrë të pavarur, alarmi mund të mos ketë asnjë përfitim për fëmijën dhe mund të frustrojë më tej familjen.

“Nëse ata janë ende duke pirë pije fshehurazi natën vonë dhe duke ngrënë atë që nuk duhet, atëherë nuk ka kuptim të investoni në një alarm të shtrenjtë për larjen e shtratit. Pra, unë e pyes drejtpërdrejt një fëmijë nëse urina në shtrat i shqetëson, për të zbuluar nëse është zhgënjimi i prindërve që e solli fëmijën në takim apo i tyre”, thotë Dr. Rhee.

Ndërsa fëmija rritet dhe ka mundësi të shkojë në festa dhe udhëtime të fundjavës, lagja e shtratit mund të ndikojë në vetëbesimin dhe jetën e tij shoqërore. Kjo ka shumë të ngjarë ta motivojë fëmijën të zgjidhë problemin dhe të shmangë ndjenjën e sikletit.

Kur urinimi në shtrat sinjalizon probleme më serioze

Herë pas here, urinimi në shtrat është një shenjë e diçkaje më domethënëse, duke përfshirë:

 • Apnea e gjumit – Nëse një fëmijë gërhit shumë ose tregon shenja të apnesë së gjumit, Dr. Rhee do të hetojë më tej.
 • Infeksionet e traktit urinar (UTI) – Një mostër e urinës mund të zbulojë këto infeksione, që është një test tipik që mjekët do të urdhërojnë kur urinimi në shtrat është një problem.
 • Diabeti – Një mostër e urinës mund të zbulojë gjithashtu diabetin tek fëmijët.

Nëse një fëmijë ka gjithashtu inkontinencë gjatë ditës, mosha është diçka për t’u marrë parasysh. Në përgjithësi fëmijët do ta tejkalojnë këtë çështje. “Në moshën parashkollore, rreth 20% e fëmijëve kanë inkontinencë gjatë ditës. Por, vetëm 5% e adoleshentëve i kanë këto simptoma”, thotë Dr. Kwon.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X