Si mund të trajtohet infeksioni i dhëmbëve?

0 0

Kur bakteret futen në rrënjën e një dhëmbi, kjo mund të shkaktojë rritjen e sasisë së qelbit brenda tij. Ky lloj infeksioni tek dhëmbët quhet abscesi periapikal.

Këto infeksione nuk zhduken vetë, kështu që është e rëndësishme të shkoni tek dentisti nëse mendoni se e keni. Kjo pasi nëse infeksioni i dhëmbëve nuk trajtohet ai mund të përhapet në nofull ose në zona të tjera të kokës dhe qafës.

Më poshtë ju tregojmë disa mënyra se si të lehtësoni simptomat tuaja:

 • Merrni qetësues për dhimbjen si ibuprofen, aspirinë apo naprocen për të hequr sikletin;
 • Mos hani ose pini ndonjë gjë shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë;
 • Mundohuni të përtypni në anën tjetër të gojës suaj, larg nga dhëmbi i prekur;
 • Kur pastroni dhëmbët, përdorni një furçë me qime të buta.

Trajtimi

Nëse keni një dhëmb të infektuar, dentisti juaj mund të rekomandojë një nga trajtimet e mëposhtme, në varësi të seriozitetit të problemit:

 • Nëse keni një infeksion të thjeshtë, dentisti juaj mund të pastrojë kanalin e rrënjës, për të hequr infeksionin duke shpresuar që të shpëtojë dhëmbin.
 • Nëse infeksioni është i madh, mund të duhet të hiqet nervi para se të pastrohet kanali. Dentisti juaj do të bëjë heqjen e nervit dhe do të pastrojë vendin me ilaçin e duhur.
 • Pasi dhëmbi të mbushet, dentisti mund të vendosë një këllëf ose një kurorë si një shtresë për të mbrojtur dhëmbin dhe sigurohuni që të mos merrni një infeksion tjetër.
 • Nëse dhëmbi juaj nuk mund të shpëtohet, dentisti juaj mund të ketë nevojë ta heqë atë.
 • Dentisti juaj gjithashtu mund t’ju japë antibiotikë për t’u siguruar që infeksioni të mos përhapet në dhëmbë të tjerë ose pjesë të tjera të trupit tuaj.

Parandalimi:

Kujdesi i mirë ndaj dhëmbëve mund t’ju ndihmojnë të mbani dhëmbët dhe mishrat e shëndoshë:

 • Lani dhëmbët me furçë dhe pastë dhëmbësh fluoride dy herë në ditë për të paktën 2 minuta çdo herë.
 • Mos e pastroni gojën me gargar ose me shpëlarës farmacie menjëherë pas larjes – që dhëmbët të mund të krijojnë shtresën mbrojtëse.
 • Përdorni fillin dentar të paktën një herë në ditë për të pastruar midis dhëmbëve tuaj dhe nën mishrat e dhëmbëve.
 • Shmangni ushqimet me sheqer dhe niseshte sidomos para se të flini në darkë.
 • Bëni vizita të rregullta tek stomatologu.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Trajtim i ri për talaseminë...

Sipas rezultateve të para të botuara në New England Journal of Medicine të paraqitura në kongresin e Shoqatës Amerikane të Hematologjisë, terapia e gjeneve (e autorizuar në Evropë me emrin...

Përdorimi i aspirinës ul rrezikun...

Konsumimi i rregullt i aspirinës, d.m.th një ose dy tableta në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kancerit kolorektal dhe kancerëve të tjerë të sistemit gastrointestinal. Kjo është...

Sëmundja e lëkurës që dëmton...

E gjitha fillon në fëmijërinë e hershme kur dermatiti atopik, shkaku kryesor i inflamacionit të lëkurës, prek rreth 15-20% të fëmijëve. Manifestimet e tij janë të njohura: copëza të lëkurës...

Të menduarit pozitivisht përshpejton shërimin...

Të qenit optimist na ndihmon për të na mbajtur të shëndetshëm dhe gjithashtu në rast sëmundjesh, siç janë trauma ose goditja në tru, optimizmi promovon shërimin. Hulumtimet nga Qendra e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X