Së shpejti një xhel për sytë që do të shërbejë si “maskë” kundër Covid

0 0

Studimet dhe hulumtimet kanë bërë të qartë se virusi Sars-CoV-2 nuk depërton vetëm përmes hundës dhe gojës, por edhe përmes syve. Zbulimi u bë nga një anëtar i Panelit Kombëtar të Ekspertëve Amerikanë për Pneumoninë dërguar në Wuhan për një inspektim: burri, i cili nuk mbante mbrojtje mbrojtëse të syve, së pari zhvilloi konjuktivit, pastaj pneumoni klasike Covid-19. Studime të tjera kanë treguar se virusi mund të mbetet në sy edhe disa javë pas fazës akute të sëmundjes.

Shikimi në rrezik nga Covid

Sytë janë në thelb një organ i synuar i Covid, veçanërisht në prani të dëmtimeve të vogla siç janë ato që ndodhin në sindromën e syrit të thatë. Te pacientët me Covid, janë kryesisht qelizat mukoze në formë të kupës që preken, ndërsa ato të qelizave të kornesë dhe konjuktivës, ndoshta sepse mbrohen nga filmi lotsjellës që rinovohet çdo pesë minuta, duken më të mbrojtur nga infeksioni.

Si të mbrojmë sytë

Një studim i botuar në Traslational Vision Science & Technology, i nënshkruar nga studiuesit nga Universiteti Katolik i Zemrës së Shenjtë të Romës dhe Universiteti i Ferrara, vërtetoi se një xhel okulistik i stabilizuar me bazë ozoni mund të veprojë si një pengesë kundër hyrjes së virusit Sars-CoV-2 përmes syve. “Xhelët e ozonit janë përdorur tashmë për të qetësuar simptomat e sëmundjeve inflamatore të syve, përfshirë ato me origjinë infektive” shpjegon Stanislao Rizzo, profesor i Oftalmologjisë në kampusin e Universitetit Katolik të Zemrës së Shenjtë në Romë, dhe drejtor i kompleksit operacional të Njësisë për Oftalmologji të Poliklinikës Gemelli.

Ozoni për të dezinfektuar dhe për të … mbrojtur

Në fakt, ozoni është përdorur prej kohësh në mjekësi për të dezinfektuar dhe trajtuar sëmundjet infektive, duke pasur parasysh aftësinë e tij për të çaktivizuar bakteret, viruset, kërpudhat, maja dhe madje edhe protozoa. Aktiviteti i tij antiviral në veçanti shprehet duke dëmtuar kapsidën virale dhe duke ndryshuar replikimin viral nëpërmjet peroksidimit. “Studimi ynë sugjeron që ato gjithashtu mund të kenë një efekt pengesë kundër hyrjes së virusit përmes syve ose sistemit nasolacrimal: në çdo rast është një studim in vitro, rezultatet e të cilit do të duhet të konfirmohen nga studimet mbi një kafshë model dhe te njeriu”, – përfundon eksperti.

Masa paraprake

Ndërsa prisni që pajisjet e vlefshme të mbrojtjes së syve të jenë në dispozicion, rregulli është që të mos i prekni ato me duart tuaja nëse nuk janë dezinfektuar në mënyrë perfekte.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X