Rrezet e diellit dhe plazhi ndihmojnë në asgjësimin e Covid 19

0 0

Rrezet e diellit kanë efekt kundër koronavirusit, tani është provuar shkencërisht. Ekspozimi ndaj dritës së diellit së bashku me vaksinimin mund të përfaqësojë një kombinim të duhur për të mposhtur koronavirusin dhe problemet që ai që shkakton. Ky është përfundimi që ka arritur Mario Clerici, profesor i imunologjisë në Universitetin e Milanos dhe drejtor shkencor i Fondacionit Don Gnocchi, i cili ka studiuar prej kohësh aftësinë e rrezeve të diellit për të vrarë viruse, përfshirë Sars-CoV-2, por jo vetëm.

Nga disa sekonda në një minutë

Një hulumtim i ri, ende i parishikuar dhe në pritje për t’u botuar në revista shkencore, i cili përfshinte gjithashtu Institutin e Kancerit dhe spitalin Sacco në Milano, konkludon se koha e nevojshme për rrezet x ultraviolet (UvA-UvB-UvC) për të çaktivizuar Sars -CoV-2 është më pak se një minutë ose disa sekonda nëse virusi është i pranishëm në sasi të moderuar. “Në plazh, me kontaktin me ujin, koha e çaktivizimit zvogëlohet më tej me 20-30%”, shpjegon Clerici.

Jo vetëm UvC

“Vitin e kaluar ne vlerësuam në një studim shkencor aftësinë e rrezeve UvC për të vrarë Sars-CoV-2 dhe tani mund të themi të njëjtën gjë me rrezet UvA dhe UvB që arrijnë në sipërfaqen e tokës”, shpjegon Dr. Clerici.

Rrezet UvC, potencialisht të rrezikshme për njerëzit, nuk arrijnë në Tokë sepse ato filtrohen nga shtresa e ozonit dhe krijohen artificialisht me llamba speciale për të vrarë viruset. Eksperimenti u përsërit me rrezet UVA (përgjegjëse për plakjen e lëkurës) dhe me rrezet UVB (përgjegjëse për rrezet e diellit).  “Praktikisht, pikat që mund të emetohen nga një subjekt i mundshëm pozitiv goditen nga rrezet e diellit dhe ngarkesa virale çaktivizohet në një kohë shumë të shkurtër. Prandaj, me kujdesin e duhur, llambat me rreze UVA dhe UVB mund të montohen në vende publike, mbase të ndezura me ndërprerje pa goditur drejtpërdrejt të pranishmit”.

Edhe me sasi të larta të viruseve

Gjatë eksperimentit, u konsiderua një sasi shumë më e lartë e virusit sesa ajo e pranishme në subjektet me Covid. Pastaj një dozë ekuivalente me atë të pranishme në pështymë të një pacienti me Covid në gjendje të rëndë u përdor për të parë nëse mund të kishte një rëndësi të mundshme klinike. Më në fund, qelizat e mushkërive u veshën me virusin. Virusi që u nënshtrua për herë të parë përmes llambave UV-A ose UV-B nuk ishte në gjendje të infektojë qelizat dhe u vra brenda një minute.

Stina e verës ndihmon

Këto rezultate mund të shpjegojnë rolin e rrezatimit diellor në dezinfektimin e sipërfaqeve të jashtme dhe të ndihmojnë në shpjegimin e sezonalitetit të virusit. Në një studim të mëparshëm, lidhja midis rrezatimit diellor dhe epidemiologjisë së Covid-19 ishte treguar tashmë. Astrofizikanët e Institutit Kombëtar të Astrofizikës (INAF) kishin mbledhur të dhëna për sasinë e rrezeve diellore në 260 vende, nga 15 janari deri në fund të majit të vitit  2020. “Korrespondenca me trendin e epidemisë Sars-CoV-2 ishte pothuajse perfekt: sa më e ulët të jetë sasia e UvA dhe UvB, aq më i madh është numri i infeksioneve – thotë Clerici – dhe tani këto të dhëna konfirmohen nga studimi i ri. Pra, nëse vitin e kaluar vera shkoi mirë, sepse kaq shumë rreze dielli asgjësojnë virusin, këtë vit shtohet arma e vaksinave anti-Covid dhe për këtë arsye ekziston mundësia e ndaljes së epidemisë”.

Rrezet UvA përfaqësojnë rreth 95% të rrezeve ultraviolet dhe rrezatimit të tyre, ndërsa rrezet UvB përbëjnë 5% të rrezeve ultraviolet, ato janë kryesisht të pranishme midis prillit dhe tetorit.

Lexo edhe: Larja e dhembëve parandalon marrjen dhe përkeqësimin e Covid 19


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X