Reaksionet alergjike te detergjenteve tek femija

0 0

Detergjentët e dyshemeve të shtëpisë shihen nga nënat si një faktor rreziku në lidhje me fëmijën. Por çfarë ka dhe nuk ka të vërtetë në këtë frikë?

Pastrimi i dyshemeve kërkon përdorimin e një detergjenti të posaçëm, i cili në shumë raste mund të jetë agresiv, dhe për këtë arsye nënat duhet të kenë kujdes për të zgjedhur të duhurin.

Detergjentët dhe reaksionet alergjike

Frika më e madhe e nënave është shfaqja e një alergjie tek fëmija, kjo pasi ai është në kontak të vahzdueshëm me të, kryesisht gjatë viteve të para të jetës. Të gjitha nënat duhet të dinë se detergjentët përmbajnë disa substanca kimike të cilat mund të shkaktojnë reaksion tek fëmija nëse ai vendoset në kontakt të drejtpërdrejtë me të. Gjithashtu duhet të keni kujdes jo vetëm që fëmija të mos prekë një detergjent larës por edhe të mos e gëlltitë.

Produktet e sigurta

Duhet të dini se nëse zgjidhni një produket të një marke të njohur, rreziku është më i vogël, kjo pasi ata kanë standarte shumë të larta prodhimi, por që sigurisht duhen përdorur në varësi të udhëzimeve përsa i përket masave. Ju duhet të mbani larg fëmijët edhe në këtë rast.

Një zgjidhje natyrale

Nëse do të përdorni detergjentë natyralë rrezik do të eleminohet. Si mund ta përgatisni atë? Duke përzier ujë me uthull të bardhë ose uthull molle (1 gotë uthull në një kovë ujë). Kjo do t’ju ndihmojë të bëni një pastrim të mirë të shtëpisë suaj.

Lexoni dhe: Pse fëmija ka skuqje dhe flluska në lëkurë?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X