Qumështi i gjirit mund të luftojë Covid 19?

0 2

Rebecca Powell është një imunologe që kërkon të zbulojë nëse qumështi i gjirit ka fuqinë për të mbrojtur foshnjat, madje edhe të rriturit nga COVID-19. Disa ditë më parë, ajo bëri ​​një thirrje për të në mediat sociale. Që atëherë, ajo është dëgjuar nga një numër i befasishëm grash.

Qumështi i gjirit ka kohë që besohet nga AAP dhe shumë ekspertë të tjerë se mbron kundër një sërë sëmundjesh tek foshnjat. Ai përmban antitrupa që, së bashku me qelizat imune, mund të mbrojnë të porsalindurit nga viruset në muajt e parë të jetës. Aktualisht, CDC beson, me masat e duhura, nënat me COVID-19 mund të vazhdojnë të ushqejnë me gji foshnjat e tyre.

Për hulumtimin e saj, Powell është në kërkim të mostrave veçanërisht nga gra të shëndetshme. Ajo po pranon mostra me postë nga gratë jashtë qytetit, për aq kohë sa ato kanë ose një rast të konfirmuar ose të dyshuar të COVID-19 ose janë në rrezik të lartë për ekspozimin ndaj tij. Ajo thotë se këto mostra duhen pompuar dhe ngrirë.

Ajo së pari do t’i kontrollojë këto mostra për antitrupa për të parë nëse gratë ishin të infektuara ose të ekspozuara ndaj COVID-19. Pastaj, ajo do të shqyrtojë se sa dhe llojet e klasave të antitrupave në qumësht, sa të fortë janë dhe nëse do të ishin në gjendje, qoftë vetë, ose duke provokuar qeliza të tjera, të largojnë virusin. “Asnjëherë nuk është bërë me SARS, nuk është bërë kurrë me MERS, dhe madje edhe për grip, i cili është aq i studiuar. Të dhënat për mbrojtjen e qumështit janë me të vërtetë të pakta, për fat të keq”, tha Powell.

Edhe tani, shumë studiues po shikojnë antitrupat që gjenden në gjakun dhe plazmën konvulsive të pacientëve të rikuperuar nga COVID-19 për të parë nëse ato mund të përdoren në testimin ose trajtimin e virusit. Sipas një studimi të kohëve të fundit, kjo mund të jetë një mundësi efektive e trajtimit. Hulumtimi përfshiu studiuesit në tre spitale në Kinë që injektuan një dozë, duke përdorur antitrupa nga gjaku i pacientëve të rikuperuar, tek 10 pacientë shumë të sëmurë. Sipas gjetjeve të tyre paraprake, pacientët panë që simptomat e tyreu zbutën.

Sigurisht, nevojiten më shumë hulumtime dhe Powell beson se qumështi i njeriut mund të sigurojë një mundësi më të mirë trajtimi sesa gjaku, pasi 90 përqind e antitrupave të qumështit janë veçanërisht të qëndrueshëm dhe rezistentë ndaj degradimit. Ajo shpjegon se, nëse qumështi vërtetohet si një mbrojtës efektiv, njerëzit nuk do ta merrnin atë direkt antitrupat e gjetura në qumësht së pari do të pastroheshin dhe më pas do të shpërndanin.

Ndërsa shkencëtarët vazhdojnë të kërkojnë një trajtim për COVID-19, Powell shtron një pyetje interesante. A mund të mbrojë qumështi i gjirit me të vërtetë kundër virusit ashtu si vepron kundër sëmundjeve të tjera? Vetëm koha do ta tregojë. Në fund të fundit, Powell sapo ka filluar përpjekjen e saj për të dhënë një përgjigje.

Lexo edhe: Qumështi i gjirit përmban sheqerna që mbrojnë fëmijët nga infeksionet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X