Pse është i vështirë të diagnostikohet tuberkulozi te fëmijët?

0 0

Rastet e tuberkulozit në fëmijëri janë më shumë se ç’ është parashikuar. Lajmi i një shpërthimi të tuberkulozit në një klasë të Trevisos është i fundit, ku një mësues ka infektuar 21 nga 22 fëmijë.

Një sëmundje e kthyer

Rritja e rasteve të tuberkulozit te fëmijët është zbuluar gjithashtu nga një studim i koordinuar nga Universiteti i Sheffield (Britani e Madhe), i kryer në 22 vende që mbledhin 80% të rasteve të sëmundjes në botë. Sipas të dhënave, rastet do të ishin 25% më shumë se sa vlerësoheshin më parë. Kjo, për shkak të faktit se diagnostikimi i kësaj sëmundjeje tek fëmijët nën moshën 15 vjeç shpesh është i vështirë.

Diagnoza e vështirë

Në fakt, në vitet e para të jetës, të sëmurët mund të kenë simptoma që nuk janë të lehta për t’u deshifruar. Për më tepër, infeksioni paraqet një rrezik më të madh të përparimit të sëmundjes aktive: në 2 vjet pas infektimit, rreziku i zhvillimit të tuberkulozit është rreth 15% te adoleshentët, 24% te fëmijët nga 1 deri në 5 vjeç dhe 43 % tek ata nën moshën një vjeçare.

Raste në rritje

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në vitin 2012 kishte 8.6 milionë raste të tuberkulozit në botë dhe çdo vit ka 530 mijë raste të reja në fëmijë dhe të rinj nën moshën 15 vjeç. Çdo ditë në botë më shumë se 200 fëmijë vdesin nga tuberkulozi, por, në një vit mbi 74 mijë vdekje mund të shmangen falë diagnozës së hershme dhe trajtimeve të përshtatshme.

Lajmet e hulumtimit

Një risi e rëndësishme përfaqësohet nga metodat e reja laboratorike (biologjia molekulare) që lejojnë shumë shpejt (disa orë) identifikimin e germinës së tuberkulozit (e quajtur Mycobacteriumtuberculosis), duke vlerësuar gjithashtu ndjeshmërinë specifike ndaj ilaçit. Dhe kur rriten rastet e tuberkulozit të fëmijërisë, për të përmirësuar diagnozën, sugjerohet të hetohet ekspozimi ndaj bakterit përgjegjës për sëmundjen, prandaj një infeksion eventual nga ajri përmes pështymës, teshtimës ose kollitjes ose me njerëz nga zonat endemike.

Ekzaminimi klinik gjithashtu luan një rol themelor: shenjat dhe simptomat që sugjerojnë sëmundje aktive, të tilla si kollë kronike, humbje peshe, lodhje, djersitje të bollshme, ethe, dhimbje gjoksi duhet të vlerësohen me kujdes.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X