Pse duhet të preferoni lodra prej druri?

0 0

Lojërat me lodra i bëjnë fëmijët të lumtur si dhe i ndihmojnë ata të mësojnë për botën e jashtme. Procesi i lojës është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e aftësive mësimore dhe njohëse të fëmijës. Lodrat prej druri zënë një vend të rëndësishëm në zhvillimin e fëmijës. Në këtë artikull do të ndajmë me ju disa dobi të këtij lloji lodrash.

Lodrat prej druri mbështesin zhvillimin emocional

Lodrat e qëndrueshme mund të bëhen me dru në madhësi dhe forma të ndryshme. Sipërfaqja, forma, vëllimi dhe pesha e lodrave të bëra prej druri përmirësojnë prekjen, ndjesinë, përvojën organike, lidhjet neurologjike dhe kujtesën e fëmijës.

Ndërsa eksplorojnë botën përmes një ndjenje të prekjes, fëmijët bëhen të aftë në njohjen e disa elementeve dhe tipareve kryesore. E nxehtë ose e ftohtë, ngjitëse ose e ashpër, e lagur ose e thatë, e butë ose e fortë! Është e dobishme për fëmijët e vegjël që druri të jetë në një formë që mund të ngrohet dhe mund të arrijë temperaturën, dhe gjithashtu të ketë një erë natyrale.

Natyra organike e lodrave prej druri gjithashtu mund të kënaqë ndjenjën e kuriozitetit në trurin e fëmijëve.

Lodrat prej druri ulin ankthin

Lodrat prej druri jo vetëm që përmirësojnë ndjenjën e prekjes tek fëmijët, por gjithashtu sigurojnë një efekt relaksues. Studimet tregojnë se fëmijët luajnë me lodra prej druri në mënyrë më të qetë dhe më të favorshme sesa me lodrat e tjera. Loja me lodra të bëra nga materiale organike i lejon fëmijët të relaksohen dhe të shikojnë cilësitë dhe mundësitë e lojës.

Lodrat prej druri që inkurajojnë fëmijët të komunikojnë me të tjerët gjatë lojës mbështesin zhvillimin e gjuhës tek fëmijët. Me fjalë të tjera, shqisat e fëmijëve zhvillohen me kalimin e kohës dhe ata mund të përdorin metoda të ndryshme për t’u shprehur. Në këtë mënyrë, fëmijët me shkathtësi të shtuar mund të shprehin emocione shumëngjyrëshe që përjetojnë dhe shumë ide të reja që u vijnë në mendje.

Për më tepër, lodrat prej druri e bëjnë më të lehtë për fëmijët të luajnë dhe të bashkëpunojnë me miqtë e tyre. Kështu, ata i ndajnë idetë e tyre, ndërtojnë marrëdhënie të reja, mësojnë të kuptojnë dhe të empatizojnë.

Lodrat prej druri i përmirësojnë aftësitë motorike 

Lodrat prej druri lejojnë zhvillimin e aftësive motorike të imëta, që është koordinimi i muskujve dhe sinkronizimi i duarve dhe gishtave me sytë.

Bashkimi, ngritja dhe balancimi i lodrave prej druri përmirëson sistemin nervor, pjesët e trurit përgjegjëse për aftësinë dhe koordinimin. Shkurtimisht, fakti që fëmijët luajnë me blloqe druri u mundëson atyre që t’i zgjidhin gjërat komplekse më lehtë dhe në mënyrë të koordinuar në të ardhmen.

Lodrat prej druri mbështesin zhvillimin kognitiv

Lojërat / lodrat ndijore përmirësojnë sistemin nervor tek fëmijët, gjë që përmirëson aftësinë e tyre për të kryer detyra komplekse të të mësuarit. Kështu, lodrat prej druri përmirësojnë zhvillimin njohës, procesin e mendimit, arsyetimin dhe logjikën tek një fëmijë.

Fëmijët mësojnë të nxjerrin konkluzione logjike duke kapur, ngritur, balancuar, kombinuar dhe i kategorizuar lodrat prej druri dhe vetitë fizike të tilla si pesha, dinamika, gjeometria dhe vëllimi.

Lodrat prej druri janë eko-miqësore, të sigurta dhe të qëndrueshme

Megjithëse kemi tendencë t’i mbrojmë fëmijët nga substancat dhe materialet e dëmshme, lodrat e bëra jo organikisht si plastika dhe metali përmbajnë substanca toksike si BPA, PVC, bojë plumbi dhe të ngjashme. Sidoqoftë, natyra e fëmijës mund të mos jetë në gjendje t’i kuptojë ato ose ai mund të këmbëngulë për të luajtur me lodra të tilla. Kështu që ju mund të preferoni që t’i minimizoni këto lodra, në vend që t’i hiqni direkt. Lodrat prej druri janë lodra organike, jo-toksike dhe natyrisht anti-bakteriale.

Druri është miqësor me mjedisin. Ndryshe nga lodrat plastike, ai nuk shkakton ndonjë dëm në mjedis. Përveç kësaj, lodrat prej druri janë më të qëndrueshme sesa lodrat plastike.

Lodrat prej druri kontribuojnë në edukimin e fëmijëve dhe zhvillojnë imagjinatën e tyre

Lodrat prej druri ndihmojnë fëmijët shumë të vegjël të mësojnë rreth formave, madhësive, ngjyrave, teksteve, si dhe të zhvillojnë të menduarit logjik, lidhjen shkak-pasojë, koordinimin, zgjidhjen e problemeve, aftësitë vendimmarrëse etj. Lodrat prej druri, të cilat janë pjesë e modelit arsimor Montessori, zënë një vend të rëndësishëm në të mësuarit dhe zhvillimin e fëmijës.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Vajza preu paratë me gërshërë...

Një nënë u trondit pa masë kur zbuloi se vajza e saj 4-vjeçare preu me gërshërë të gjitha paratë e saj, në mënyrë që të ngjiste kokën e Mbretëreshës në...

Si të trajtojmë fëmijët me...

Fëmijët me IQ (inteligjencë) mbi mesataren dhe mbindjeshmëri të thellë janë në rritje, por shpesh askush - nga prindërit, shkolla, tek shoqëria - nuk dinë si t’i mbështesë siç duhet....

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X