Prinderit e rinj, teper argetues dhe te pranishem ne jeten e femijes

0 0

Edhe pse prindërit e sotëm kalojnë shumë kohë duke punuar, sipas ekspertëve kalojnë edhe mjaftueshëm kohë me fëmijët e tyre dhe janë mjaft të organizuar në familje. Sigurisht që në lidhje me këtë ndryshim apo me mënyrën e të menduarit të gjërave kanë ndryshuar, por marrëdhënia me fëmijën ngelet tepë e ngushtë.
Sot ka më pak nëna shtëpiake
Ato janë gjithnjë e më të pakta në numër, kjo pasi tashmë një pagë mujore nuk mjafton. Sipas të dhënave, familja klasike, në të cilën punon vetëm babai duke se po shihet gjithmonë e më rrallë edhe në vendin tonë. Megjithatë koha që prindërit kalojnë me fëmijët është tepër cilësore.
Hyjnë në skenë gjyshërit
Në lidhje me kujdesin ndaj fëmijës zakonisht luajnë një rol shumë të rëndësishëm gjyshërit, qoftë me kohë të plotë apo të pjesshme. Një pjesë e vogël e fëmijëve i besohen dadove apo shkojnë në kopësht. Kjo ndodh pasi shpesh strukturat private nuk pranojnë në çdo moment fëmijët, pra ka kaluar koha e rregjistrimit, ndërsa strukturat private janë tepër të kushtueshme për disa familje. Pra nëse gjyshërit munden mund të jenë një alternativë shumë e mirë.
Të luash me fëmijën është shumë bukur
Prindërit e rinj janë për shumë orë në punë dhe për pasojë larg fëmijëve, prandaj në momentin që kthehen në shtëpi është shumë e rëndësishme të kalohet një kohë cilësore me ta. Sipas ekspertëve, edhe pse të lodhur nëna dhe babai luajnë shumë me fëmijët e tyre, qoftë gjatë javës por edhe në fundjavë.
Mendimi i ekspertëve…
Sipas pediatrit Giuseppe Mele, prindërit duhet të vazhdojnë të kalojnë shumë kohë duke luajtur me fëmijët në mënyrë që të favorizohet zhvillimi dhe mirëqënia psikofizike. Loja gjithashtu është një aspekt thelbësor në lidhje me zhvillimin njohës të fëmijës.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X