Personat që kanë masë më të ulët muskulare më të rrezikuar nga komplikimet e Covid 19

0 0

Personat me masë të ulët muskulore që preken nga Covid 19 rrezikojnë të pësojnë një infeksion me më shumë ndërlikime sesa ata me muskuj më të tonifikuar. Ky është rezultati i një studimi italian që përfshinte institucione të ndryshme të kujdesit dhe kërkimit të koordinuara nga IRCCS (Instituti i Spitalit dhe Kujdesit Shkencor) të Milanos, Instituti Ortopedik Galeazzi dhe Poliklinika San Donato.

Jo vetëm mbipesha dhe diabeti

Prandaj, lista e kushteve që mund të përkeqësojnë simptomat në rast të infektimit me virusin Sars-Cov-2, virusi që shkakton Covid-19 është zgjatur: përveç sëmundjeve kardiovaskulare, mbipeshës dhe diabetit, tani edhe sarkopenia – ky është termi që tregon praninë e masës së zvogëluar të muskujve – futet në mesin e kushteve mjekësore që mund të favorizojnë një rrjedhë më të rëndë të sëmundjes.

Mbi 500 pacientë të përfshirë

Studimi, i botuar në Radiologji, përfshiu 552 pacientë (mes tyre 364 burra) me një moshë mesatare 65 vjeçare, të cilët iu nënshtruan kontrolleve (tomografia e kompjuterizuar në gjoks, matja e indeksit të masës trupore, zbulimi i gjendjes së muskujve), përfshirë muskujt paravertebralë dhe praninë e patologjive të mëparshme nga 21 Shkurti deri në 30 Prill 2020, gjatë valës së parë të pandemisë.

Faktorë të ndryshëm të analizuar

Studiuesit morën në konsideratë faktorë të tillë si mosha, gjinia, indeksi i masës trupore, shkalla e zgjatjes së pneumonisë, gjendja e muskujve dhe prania e mundshme e sëmundjeve të tjera të tilla si sëmundjet bronkopulmonare, kardiovaskulare, neurologjike dhe diabeti për të gjetur ndërlikimet e Covid-19. Pas referimit të tërthortë të informacionit mbi gjendjen e muskulaturës së marrë falë tomografisë së kompjuterizuar torakale (CT) me të dhëna të tjera fizike dhe klinike të secilit pacient, autorët e botimit vërejtën se te pacientët me koronavirus një gjendje sarkopenie përfaqësonte një faktor negativ prognostik (d.m.th. në gjendje të promovojë një rrjedhë të rëndë të sëmundjes), pavarësisht nëse ata ishin të shtruar në pavijone të zakonshme, ose nëse ishin në kujdes intensiv.

Informacion i vlefshëm

Në disa patologji, të tilla si ato onkologjike, që një masë e zvogëluar muskulore ishte një faktor i aftë për ta bërë prognozën më të komplikuar tashmë ishte e njohur prej disa kohësh. Megjithatë, për sa i përket marrëdhënies me Covid-19, zbulimi është i ri. “Skanimet torakale CT të kryera tek pacientët me Covid-19 na dhanë mundësinë për të pasur një burim të vlefshëm informacioni në lidhje me gjendjen e muskujve paravertebralë – shpjegon Luca Maria Sconfienza, shefe e Njësisë së Radiologjisë Diagnostifikuese dhe Ndërhyrëse. Kjo na lejoi të vërtetonim hipotezën tonë, domethënë se masa e zvogëluar e muskujve është një faktor i rëndësishëm që duhet të merret parasysh tek pacientët me Covid-19, siç është tashmë rasti për sëmundjet e tjera shoqëruese. Këto rezultate mund të jenë të dobishme për mjekët që punojnë në departamentet Covid “.

Aktiviteti fizik

Tashmë dihet që aktiviteti fizik është i mirë, por tani dimë që ndihmon gjithashtu në parandalimin e ndërlikimeve të Covid-19. Për këtë arsye, duke respektuar gjithmonë kufizimet për pandeminë, është e nevojshme të kërkohen mënyra të ndryshme për të lëvizur sa më shumë, mundësisht të gjithë si familje.

Lexo edhe: Covid 19, pasoja afatgjata edhe tek ata që e kalojnë lehtë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X