Përdorimi i ngjyrave në vizatimet e fëmijës nga Lorela Garuli

0 1

Në vazhdim të ciklit të artikujve marrë nga libri “Interpretimi i vizatimeve të fëmijëve-zbulo fëmijën tënd” nga psikologia Lorela Garuli, po ju sjellim një material shpjegues për përdorimin e ngjyrave në vizatimet e fëmijëve.

Përdorimi i ngjyrave në vizatimet e fëmijës

Ekziston një “psikologji ngjyrash”, që është një sistem shprehës dhe komunikimi ndjenjash, emocionesh, idesh. Do të thotë që  përdorimi i ngjyrave nga fëmijët nuk është rastësor, por një aspekt që përcjell informacion të konsiderueshëm lidhur me mënyrën si fëmijët ndihen e mendojnë.

Ashtu si i gjithë procesi i të vizatuarit kalon nëpër disa stade, e nëjtja gjë ndodh edhe me përdorimin e ngjyrave prej fëmijëve. Sipas Loëenfeld dhe klasifikimit të stadeve të përcaktuara prej tij, deri në moshën 4-vjeçare e më tej, përdorimi i ngjyrave nuk është më i paqëllimtë, por ka një përmbajtje të lartë emocionale e individuale.

Rreth moshës 3-vjeçare kur fëmijët fillojnë të kenë interes të veçantë në përdorimin e ngjyrave, pjesa më e madhe e tyre parapëlqejnë ngjyrat e ngrohta dhe të forta (më tej sqarohen se cilat janë), ndërsa vetëm ata që mund të paraqesin ndonjë problem të llojit emotiv zgjedhin ngjyra të çelëta dhe të ftohta. Mungesa e ngjyrave tregon një boshllëk emotiv dhe një prirje antisociale.

Që prej moshës 3/4-7/8 vjeçare, fëmijët përzgjedhin ngjyrat në vizatimet e tyre sipas emocionlitetit dhe ndjenjave të veta. Për këtë arsye, shpeshherë ato nuk përputhen me pasqyrimet dhe ngjyrat e vërteta të objekteve reale, por ngjyrosen sipas ngjyrave që fëmijës i pëlqejnë më shumë, psh. vizatohet dielli blu nëse i pëlqen bluja, retë e kuqe nëse i pëlqen e kuqja e kështu me radhë. Kur kalon kjo moshë, fëmijët njohin gjithnjë e më shumë realitetin dhe fenomenet, që do të thotë se ngjyrat në vizatimet e tyre janë ato të objekteve të vërteta, pra ka më shumë konkretësi dhe më pak imagjinatë.

Sipas kategorive në të cilat ndahen ngjyrat, janë:

  1. Të ngrohta – e kuqe, portokalli, e verdhë.
  2. Të ftohta – e gjelbër, blu, e kaltër, lejla.

Ngjyrat e ngrohta nxisin dhe shprehin gjallëri, energji, impulsivitet. Të ftohtat janë të orientuara nga e kundërta, nga qetësia, reflektimi, logjika, pasiviteti.


  1. binance Norādījuma bonusa kods

    Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X