Përdorimi i ceularit rrit rrezikun e tumorit në tru

0 0

 

Sipas një studimi rastet e tumoreve malinje të trurit gjatë 20 viteve të fundit janë shtuar gati më shumë se dyfishi në Britani: shkalla e rasteve është rritur nga 2 në 5 në çdo 100 njerëz mes viteve 1995 dhe 2015.

Një shkak i mundshëm

Nuk ka ende prova shkencore për të treguar një lidhje të drejtpërdrejtë midis kancerit dhe përdorimit të zgjatur të telefonit celular. Por edhe në qoftë se të dhënat e analizuara në kërkimin pasqyrojnë vetëm statistikat, studiuesit sugjerojnë disa faktorë të mundshëm që mund të ketë luajtur një rol: në mesin e tyre pikërisht përdorimi e telefonit, së bashku me thithjen e substancave radioaktive dhe ndotja e ajrit për shkak të trafikut.

Një rritje shqetësuese

Sipas të dhënave të Zyrës së Statistikave Kombëtare të Mbretërisë së Bashkuar, në periudhën e konsideruar janë evidentuar 81,135 raste. Duke krahasuar rastet e regjistruara në vitin 2015 me ato të vitit 1995, hulumtuesit zbuluan se kishte një mesatare prej 1,548 tumoresh më agresive të trurit çdo vit. Këto tumore ndodhin kryesisht në fushat e ballore dhe lobi frontal, e cila të paktën ngre një dyshim të telefonave celularë.

Ta dini!

Megjithatë, edhe pse përdorimi i celularëve mund të jetë një faktor rreziku, prekja nga tumori i trurit mbetet diçka jo shumë e shpeshtë.

Lexo edhe: Si ndikojne aparatet celulare dhe wifi ne shtatzani

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X