Perballe nje bebe…Perse i flasim me ze te larte?!

0 0

Ju ka ndodhur t’i flisni me zë të lartë bebes tuaj të porsalindur? T’i tregoni çfare ndieni, çfarë jeni duke bërë? Besoj se të gjithë prindërit e kanë bërë këtë, e madje sipas ekspertëve më të prirur janë baballarët, dhe ky nuk duhet të konsiderohet si një absurditet i këndshëm, por si një nga praktikat e para që jeni duke ndjekur në lidhje me favorizimin e zhvillimit gjuhësor të fëmijës!

Sipas profesorit të Universitetit “Temple”

Dhe njëkohësisht psikolog, Kathryn Hirsh-Pasek, kjo e folur e fëmijës nuk duhet të konsiderohet si një shenjë se prindërimi ka “shkatëruar” trurin e njeriut, pra e ka lodhur atë por duhet të konsiderohet si diçka tepër normale që i përket natyrës së njerëzimit. Instiktivisht ne e dimë se gjuhën tonë duhet ta bëjmë më të qartë dhe të dallueshme për fëmijën, gjë  që do të sjellë avantazhe në zhvillim. Foshnjat marrin në këtë mënyrë të gjitha llojet e stimujve, dhe kryesisht në zhvillimin gjuhësor ai orientohet të kuptojë ku fillon dhe mbaron një fjali si edhe të njihet me strukturën e të folurit. Nëse ju do t’i drejtoheni fëmijës me biseda të ndryshme, ai do të mësojë gjithashtu edhe kuptimin e heshtjes. Largoni të gjitha mjetet e komunikimit nga fëmija si për shembull celulari dhe zhvilloni biseda direkte duke ju drejtuar atij pasi ajo që del nga goja juaj është më tepër informuesese gjithçka tjetër!

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X