Pamja e thonjve mund të zbulojë shumë sëmundje

0 0

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë.

Praktika të gabuara

Arsyeja qëndron në vëmendjen shpesh të pasaktë që i kushtohet duarve dhe këmbëve me përdorimin e praktikave në kushte shtëpie dhe përdorimi shpesh pa kriter i produkteve që përmbajnë substanca që janë shumë të dëmshme për shëndetin e keratinës.

Taka të larta për këmbët

Problemet e thonjve, veçanërisht ato të këmbëve, janë gjithashtu në rritje për shkak të zakoneve të pasakta posturale dhe veshjeve të pasakta, para së gjithash përdorimit të takave të larta për orë të gjata dhe pasojave që sjell kjo në përshtatjen e thonjve të këmbëve. Një nga shkaqet kryesore të problemeve rrjedh nga veshja e këpucëve të ngushta dhe takave shumë të larta për një kohë të gjatë, një burim traume për këtë pjesë delikate të trupit.

Produkte kozmetike agresive

Nëse problemet e thonjve janë në rritje sot, veçanërisht tek gratë, arsyeja mund të gjendet në përdorimin e produkteve kozmetike dhe përdorimin e praktikave kozmetike që vënë një tendosje në rezistencën e tyre. Përdorimi i manikyrëve gjysëm të përhershëm të thonjve, është i rrezikshëm sepse më pas kërkon produkte të veçanta për t’i eliminuar ato, të cilat përmbajnë tretës agresivë që janë të dëmshëm, sepse ato dobësojnë strukturën me kalimin e kohës. Jo vetëm kaq: bakteret dhe kërpudhat përhapen më shumë aty ku thoi është i dobët, ndërsa prerjet dhe çdo gërvishtje mund të çojnë në infeksione të shkallëve të ndryshme.

Por edhe anemi dhe dermatit

Megjithatë, ka edhe shkaqe organike që mund të shkaktojnë sëmundje të thonjve. Ndër më të zakonshmet janë anemia dhe çrregullimet pulmonare që nuk lejojnë që oksigjeni të arrijë në mënyrë adekuate edhe nën fletën transparente të keratinës, e cila bëhet e brishtë dhe e errët. Sëmundjet e lëkurës të tilla si dermatiti dhe psoriaza gjithashtu rrezikojnë shëndetin e thonjve, ndërsa ushqimi jo i duhur dhe pirja e duhanit mund të shkaktojë ndryshime në ngjyrën dhe strukturën.

Monitorimi i shpeshtë i shëndetit të thonjve, verifikimi i pamjes, ngjyrës, elasticitetit, formës dhe qëndrueshmërisë së tyre është një nga metodat për të verifikuar, në çdo moshë, shëndetin e një personi. Në fakt, shpesh janë thonjtë që zbulojnë patologji të tilla si sëmundjet trashëgimore me pamjen e tyre të ndryshuar.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X