Numri i partnerëve seksualë ndikon në shfaqjen e sëmundjeve jo vetëm seksuale

0 0

Besnikëria është diçka e mirë për shëndetin tënd. Anasjelltas, të kesh shumë partnerë mund të rrisë rrezikun e prekjes nga kanceri. Kjo u zbulua nga një studim i botuar në internet në revistën BMJ Sexual & Reproductive Health.

Studimi anglez i zakoneve seksuale dhe shëndetit

Për të arritur këtë, studiuesit studiuan informacionin e mbledhur për Studimin Gjatësor të Plakjes (ELSA), një studim kombëtar përfaqësues mbikëqyrës i mbi të 50-ave që jetojnë në Angli, i cili përfshiu 5,722 njerëz me një moshë mesatare 64 vjeç (2,537 burra dhe 3,185 gra) të cilët – ndërmjet 2012 dhe 2013 – u pyetën sa partnerë seksualë kishin pasur (nga asnjë në dhjetë apo edhe më shumë). Për më tepër, atyre u është kërkuar të vlerësojnë shëndetin e tyre dhe të raportojnë çdo gjendje shëndetësore që kanë përjetuar, madje edhe për një kohë të gjatë që ndikonte në aktivitetet e tyre në një farë mënyre.

Variabla të tjerë të marrë në konsideratë ishin mosha, përkatësia etnike, statusi martesor (tre në katër ishin të martuar), të ardhurat e familjes, mënyra e jetesës (pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, aktiviteti fizik) dhe prania e mundshme e simptomave depresive.

Gratë më monogame se burrat

Rezultati: rreth 28.5% e burrave dhe 40% e grave thanë se nuk kishin asnjë ose vetëm një partner seksual deri më sot; 29% e burrave dhe 35.5% e grave thanë se kishin midis 2 dhe 4. Vetëm një në pesë burra (20%) dhe 16% e grave raportuan se kishin qenë me 5-9 persona, ndërsa përkatësisht 22% e burrave dhe vetëm nën 8% e grave u përgjigjën se kishin pasur 10 ose më shumë marrëdhënie.

Për të dy gjinitë, ishte kryesisht më i riu, beqari dhe ata që ishin ekonomikisht më mirë  ose, anasjelltas, në vështirësi që kishin një numër më të lartë të partnerëve seksualë. Dhe midis zakoneve të atyre që kishin shumë partnerë, ishte edhe duhanpirja, konsumi i rritur i alkoolit dhe kryerja e një aktiviteti fizik intensiv javor.

Rezultatet në përputhje me studimet e mëparshme

Këto rezultate konfirmuan atë që tashmë është konstatuar nga studimet e mëparshme, domethënë se infeksionet seksualisht të transmetueshme rrisin rrezikun e prekjes nga kanceri dhe hepatiti. “Megjithëse nuk e dimë saktësisht cilat lloje të kancerit janë diagnostikuar – shpjegojnë autorët e studimit – ne mund të hipotezojmë se rreziku i lartë i kancerit është për shkak të probabilitetit më të madh të marrjes së infeksioneve seksualisht të transmetueshme”.

Virusi papilloma nën vëzhgim

Një studim tjetër nga Shkolla e Shëndetit Publik Johns Hopkins Bloomberg, botuar në Annals of Oncology, tashmë kishte hetuar rrezikun e burrave për tu prekur nga virusi papilloma në zgavrën e gojës duke zbuluar se lidhet me numrin e partnerëve me të cilët ata kryejnë marrëdhënie orale dhe nga të qenit duhanpirës apo jo. Nëse te gratë probabiliteti luhatet ndërmjet 0.7 dhe 1.5% (në varësi të numrit të partnerëve), nëse jeni mashkull që pini duhan dhe bëni seks oral me më shumë se me 5 persona, është gati 15%.

Mënyrat e mbrojtjes

Prezervativët janë mënyra më e sigurt për të mbrojtur veten nga infeksionet seksualisht të transmetueshme dhe duhet të përdoren në çdo marrëdhënie seksuale. Zvogëlojnë rrezikun e infektimit, pasi krijojnë një pengesë për infektimin e lëngjeve potencialisht (gjak, spermatozoid, sekrecione vaginale) dhe midis mukozave që mund t’ju infektojnë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X