Nuk bënte dot fëmijë, realizon ëndrrën nga mitra e një të gruaje që kishte vdekur

0 0

Brazil, një lindje hyn në histori

Një fëmijë u konceptua falë mitrës së transplantuar në një grua që kishte probleme me fertilitetitn, nga një donatore që nuk jeton më. Kjo ndodhi në Brazil, ku një tridhjetë e dy vjeçare lindi një vajzë të bukur të destinuar për të hyrë në histori.

Transplantimi

Transplantimi i mitrës ndodhi në vitin 2016 me një ndërhyrje që zgjati dhjetë orë. Pas shumë përpjekjeve gruaja e cila kishte lindur pa mitër, ia doli që të ngelej shtatzanë e të sillte në jetë fëmijën e saj.

Sindromi Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser

Sindromi Rokitansky, i quajtur edhe agenesis mullerian, është shumë i rrallë dhe tipik i seksit femëror. Kjo është konsiston në mungesë të mitrës dhe tubave fallopiane, si dhe keqformime të tjera të ndryshme të zonës vaginale.

Kush ishte donatorja e vdekur

Donatorja e vdekur ishte një grua dyzet e pesë vjeç, një nënë e tre fëmijëve. Gruaja vdiq pas një goditjeje në tru, dhe mjekët vendosën të transplantonin mitrën e saj. Kështu, veza e 32-vjeçares dhe fara e burrit të saj u konceptua dhe një prej embrioneve mbijetoi, duke i dhuruar çiftit një fëmijë të bukur e të shëndetshëm.

Siç është raportuar, lindja ka është kryer me operacion cezarian  në javën e 36 të shtatzënisë. Në kohën e lindjes, vajza kishte një peshë prej 2 kilogramë e gjysmë.

Lexo edhe: Nuk e humbi kurre shpresen, Maria behet nene ne moshen 55-vjeçare


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X