Nje ushqyerje e mire per rezultate me te mira ne mesime

0 0

E ritheksojmë: një ushqyerje e shëndetshme është shumë e rëndësishme për një rritje dhe zhvillim sa më të mirë të fëmijës. Si të favorizojmë një ecuri sa më të mirë të fëmijës në mësime me anën e një ushqyerje të shëndetshme?

  1. Mos e nxirrni fëmijën nga shtëpia pa konsumuar mëngjesin. Ai do të jetë si një “karburant” për neuronet e fëmijës. Mos harroni se burimi i vetëm që truri përdor për të funksionuar është glukoza, pa tëcilën qelizat cerebrale
  2. Ushqimi integral është zgjidhja më e mirë. Për të eleminuar rritjen dhe uljen ekstreme te nivelit të glicemisë në organizëm duhet ta bëni fëmijën të konsumojë drithëra integrale, të cilat e rrisin shumë pak nivelin e saj, por e mbajnë konstante për një kohë të gjatë. Truri kështu do të jetë i ushqyer për më shumë orë.
  3. 5 vakte gjatë ditës janë shumë të rëndësishme. Neuronet e fëmijës duhet të furnizohen gjithmonë me ushqim dhe për këtë arsye është shumë e rëndësishme që atatë konsumojnë diçka edhe midis vakteve.
  4. Mos harroni rëndësinë e ujit. Uji duhet të jetë shoqëruesi i fëmijës tuaj edhe në shkollë dhe për klëtë arsye duhet t’i vendosni një shishe në çantë. Shpesh fëmijët nuk janë në gjendje të interpretojnë stimulin e etjes.
  5. Furnizimi i mirë me hekur. Sa më shumë hekur aq më shumë forcë dhe inteligjencë!
  6. Omega-3. Acidet yndyrore omega-3 janë shumë të rëndësishme për organizmin e fëmijës. Ato ulin gjithashtu edhe kolesterolin në gjak, gjë e cila e mban sistemin nervor të shëndetshëm si edhe favorizojnë inteligjencën e fëmijës.
  7. Konsumimi i peshkut. Peshku duhet të kosnumohet rreth 3-4 herë në javë me porcione jo më të mëdha se 50-60 gr.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X