Nëse keni pasur probleme me zemrën, ky është çelësi për të mbajtur peshën nën kontroll

0 0

Pas një sulmi në zemër, nëse doni të kujdeseni për shëndetin tuaj dhe të bini në peshë për tu ndjerë më mirë, ekziston një truk që mund ta ndiqni: duhet të bëni një dietë si çift. Në fakt, duket se përfshirja e partnerit dhe vëmendja së bashku me ushqimin, lejon arritjen e rezultateve më të mira.

Më shumë se dyfishi i mundësisë për sukses

Kjo del nga një studim i prezantuar në Kongresin e Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë pak kohë më parë. “Përmirësimi i stilit të jetës pas një sulmi në zemër është një pjesë thelbësore e parandalimit” – shpjegoi Lotte Verweij, studiuese në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Amsterdam.

“Studimi ynë tregon se kur bashkëshortët bashkohen në përpjekjen për të ndryshuar zakonet, pacientët kanë më shumë mundësi të bëhen më të shëndetshëm, veçanërisht kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.”

Studimi zbuloi se pacientët që kishin një partner që merrte pjesë me ta, kishin mbi një vit, më tepër se dy herë më shumë të ngjarë të arrinin rezultate pozitive në të paktën një nga fushat në shqyrtim (ushtrime, humbje peshe, duhanpirje etj).

Për çështje praktike dhe psikologjike

Pacientët me partnerët që u bashkuan me programin e humbjes së peshës, humbën më shumë sesa pacientët me një partner që nuk u bashkua me programin – shpjegoi Dr. Verweij – Çiftet shpesh kanë stile të ngjashme jetese dhe ndryshojnë zakone është e vështirë kur vetëm një person po bën përpjekje. Çështjet praktike hyjnë në lojë, të tilla si blerjet, por edhe sfidat psikologjike, ku një partner mbështetës mund të ndihmojë në ruajtjen e motivimit ”.

Dieta në çifti forcon lidhjen midis partnerëve, rrit motivimin dhe ndihmon në mbështetjen e njëri-tjetrit në kohë krize. Pas një diete të kontrolluar, të dy ndihmojnë njëri-tjetrin për të mos iu nënshtruar dëshirës ose nepsit për ushqim të ndaluar.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X