Nëse keni pasur probleme me zemrën, ky është çelësi për të mbajtur peshën nën kontroll

0 0

Pas një sulmi në zemër, nëse doni të kujdeseni për shëndetin tuaj dhe të bini në peshë për tu ndjerë më mirë, ekziston një truk që mund ta ndiqni: duhet të bëni një dietë si çift. Në fakt, duket se përfshirja e partnerit dhe vëmendja së bashku me ushqimin, lejon arritjen e rezultateve më të mira.

Më shumë se dyfishi i mundësisë për sukses

Kjo del nga një studim i prezantuar në Kongresin e Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë pak kohë më parë. “Përmirësimi i stilit të jetës pas një sulmi në zemër është një pjesë thelbësore e parandalimit” – shpjegoi Lotte Verweij, studiuese në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Amsterdam.

“Studimi ynë tregon se kur bashkëshortët bashkohen në përpjekjen për të ndryshuar zakonet, pacientët kanë më shumë mundësi të bëhen më të shëndetshëm, veçanërisht kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.”

Studimi zbuloi se pacientët që kishin një partner që merrte pjesë me ta, kishin mbi një vit, më tepër se dy herë më shumë të ngjarë të arrinin rezultate pozitive në të paktën një nga fushat në shqyrtim (ushtrime, humbje peshe, duhanpirje etj).

Për çështje praktike dhe psikologjike

Pacientët me partnerët që u bashkuan me programin e humbjes së peshës, humbën më shumë sesa pacientët me një partner që nuk u bashkua me programin – shpjegoi Dr. Verweij – Çiftet shpesh kanë stile të ngjashme jetese dhe ndryshojnë zakone është e vështirë kur vetëm një person po bën përpjekje. Çështjet praktike hyjnë në lojë, të tilla si blerjet, por edhe sfidat psikologjike, ku një partner mbështetës mund të ndihmojë në ruajtjen e motivimit ”.

Dieta në çifti forcon lidhjen midis partnerëve, rrit motivimin dhe ndihmon në mbështetjen e njëri-tjetrit në kohë krize. Pas një diete të kontrolluar, të dy ndihmojnë njëri-tjetrin për të mos iu nënshtruar dëshirës ose nepsit për ushqim të ndaluar.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Cistiti, si ta mundni në...

Cistiti është një çrregullim mjaft i përhapur: një në dy gra, të paktën një herë në jetën e tyre, preket nga kjo sëmundje. "Cistiti, një menaxhim i shkathët" është projekti...

Fëmijët mbi dy vjeç mund...

Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale nuk krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël, Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në...

Laktimi jo shtatzënë: Çfarë do...

Simptomat Laktimi është procesi i prodhimit të qumështit të gjirit. Për gratë që janë shtatzënë ose kanë lindur kohët e fundit, laktacioni është normal. Hormonet sinjalizojnë gjëndrat e qumështit në...

Dhimbja e grykës gjatë Covid...

Pse të shqetësoheni për një dhimbje të vogël në qafë? Ka simptoma për të cilat pacientët pozitivë me Covid 19 duhet të kenë kujdes. Këtu përfshihen: këputje e përgjithshme, temperaturë,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X