Mosfunksionimi erektil, një trajtim i ri mund ta shërojë

0 0

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura në trajtimin e mosfunksionimit erektil të një studimi të kryer nga mjekët e Institutit Vaskular të Zvicrës Qendrore në Arau në bashkëpunim me Klinikën Hirslanden të Arau dhe Spitalin Universitar të Bernës. Studiuesit zviceranë në fakt kanë krijuar një tub të vogël (stent) i cili, kur vendoset në arteriet e penisit, lejon të luftohet problemi i mosfunksionimit erektil.

Një tub i veçantë

Stenti është një tub i vërtetë që lehtëson punën e enëve të gjakut. Zakonisht implantohet në enët e gjakut më të mëdha, por eksperimenti i studiuesve zviceranë është në gjendje të kryejë të njëjtin funksion në zgavrat e vogla të arterieve penile. Duke i zgjeruar ato, në fakt, stenti lehtëson rrjedhën e gjakut në penis dhe lejon që të kundërveprojë mosfunksionimin erektil. Kjo sepse, në shumicën e rasteve, është furnizimi i kufizuar i gjakut i shkaktuar nga arteroskleroza është ndër shkaqet kryesore të mosfunksionimit erektil.

Rezultatet inkurajuese

Prova me stentin përfshiu 100 burra të moshave 50 dhe 70 me probleme me mosfunksionimin erektil të shkaktuar nga bllokimi i arterieve. Pas implantit, rezultatet ishin shumë inkurajuese. Në fakt, 56.7% e pacientëve përjetuan një përmirësim të dukshëm në funksionin e ereksionit një vit pas operacionit.

Sidoqoftë, me progres inkurajues në jetën e çiftit ishin rreth 80% të pacientëve. Do të ishte mirë të ishim në gjendje të shtrijmë hulumtimin edhe tek pacientët më të rinj, siç janë baballarët e ardhshëm ose baballarët e rinj.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Personat që kanë masë më...

Personat me masë të ulët muskulore që preken nga Covid 19 rrezikojnë të pësojnë një infeksion me më shumë ndërlikime sesa ata me muskuj më të tonifikuar. Ky është rezultati...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X