loading

Mos i gënjeni asnjëherë fëmijët për prejardhjen e tyre

Asnjë fëmijë nuk dëshiron ta gënjejnë ose t’ju mbajnë sekrete. Mos kini frikë. Dashuria është ajo që lidh një familje, jo gjenetika.
0 0

Kur isha 18 vjeçe, nëna ime u ul me mua dhe më tregoi historinë e vërtetë për babanë tim biologjik, që ata nuk ishin të martuar, ajo mbeti shtatzënë dhe ajo më donte mua dhe se për të ishte në rregull të ishte një nënë e vetme. Dhe i tha babait tim biologjik, “Nëse nuk do të jesh plotësisht në jetën e saj, atëherë je jashtë kornizës familjare”. Më pas, pasi erdha unë, u takua me bashkëshortin e saj, u martuan dhe ai më adoptoi.

Isha e tronditur jo nga fakti se nëna ime nuk ishte e martuar kur më kishte lindur, por nga fakti që ajo e kishte mbajtur këtë të fshehtë nga unë gjithë ato vite. Unë në fakt kisha një krizë të identitetit sepse historia e jetës sime ishte se babai im i dashur kishte vdekur në një aksident me makinë ndërsa nëna ime ishte shtatzënë me mua. Kështu që unë mund t’ju them nga përvoja personale që të zbuloni historinë tuaj të vërtetë kur jeni 18 ose 20 vjeç nuk është ideale. Unë e di se nëna ime mendonte se po më mbronte nga një histori që ajo mendonte se do të ishte e vështirë për mua ta pranoj ose ta kuptoj, por e vërteta është gjithmonë mënyra më e mirë.

Pra, çfarëdo tjetër që bëni si prind, mos gënjeni fëmijën tuaj për origjinën e tij ose të saj. Ju lutem, thjesht mos e bëni. Tregojuni atyre para se ata të dinë ndonjë gjë tjetër kështu që ajo që i thoni është pjesë e strukturës se kush janë dhe ata kurrë nuk duhet të bëjnë pyetje “Me të vërtetë? Seriozisht?”.

Asnjë fëmijë nuk dëshiron ta gënjejnë ose t’ju mbajnë sekrete. Plus, gënjeshtrat dhe sekretet pothuajse gjithnjë dalin gjithsesi, prandaj pse të mos jeni të sinqertë që në fillim?

Mos kini frikë. Dashuria është ajo që lidh një familje, jo gjenetika. Pavarësisht nga materiali gjenetik, ju dhe partneri juaj do të jeni prindër të plotë dhe të barabartë. Për shembull, unë kam dy vajza të mrekullueshme. Unë jam biologjikisht e lidhur me një, por jo me tjetrën. Megjithatë, asnjëherë nuk e kam vënë në dyshim statusin tim si prind.

E njëjta gjë ishte e vërtetë edhe me prindërit e mi. Unë jam biologjikisht e lidhur me nënën time, por jo me babanë tim. Por kjo nuk ishte e rëndësishme për mua. Ajo që kishte rëndësi ishte se ata të dy më donin. Kjo do të jetë e vërtetë edhe në familjen tuaj. Dashuria e bën një familje.

Lexo edhe: Pse vendosa të mos e dija gjininë e fëmijës tim deri në momentin që do të lindja

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse Modeli i Familjes tradicionale...

Ka shumë faktorë që krijuan këtë ndryshim në mënyrën se si njerëzit mendojnë dhe ne do t’I përmendim ato pak më poshtë. Bright Side ka treguar arsyet pse ka gjithnjë...

Dieta e gabuar e meshkujve...

Gratë që janë duke u përpjekur të konceptojnë ose janë shtatzënë, vazhdimisht kujtohen për rolin që luan dieta e tyre. Por ato nuk janë të vetmet që duhet të jenë...

5 gjërat që të gjitha...

Është ide e gabuar të mendoni se në një martesë janë vetëm burrat që përfundojnë duke fshehur gjëra nga gratë e tyre. Gratë gjithashtu kanë sekretet e tyre. Po, çdo...

Historia e një nëne: Dua...

Shpesh, kur një familje zgjerohet, marrëdhënia e çiftit mund të përjetojë momente krize: grindjet, mungesa e vëmendjes së ndërsjelltë, lodhja e përditshme, stresi dhe nervozizmi ndonjëherë mbizotërojnë, duke minuar kështu...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X