Lipodistrofia sëmundja që ngatërrohet me anoreskinë

0 0

Pak i njohur dhe shpesh jo i diagnostikuar si duhet ose me vonesë: nën emrin e lipodistrofisë është një grup i sëmundjeve të rralla, simptoma e të cilëve është uria ekstreme e menjëhershme. Kjo nënkupton një mungesë apo humbje të indit nënlëkuror dhjamor dhe një akumulim të yndyrës në muskujt, në organet e brendshme dhe sidomos në mëlçi, akumulim që nuk zhvillohet atje. Kjo përfshin, ndër të tjera, rezistencën e insulinës, diabetin dhe hipertriglicerideminë.

Diagnozae  lipodistrofisë e vështirë

Diagnoza nuk është e lehtë, sepse në një vështrim jo-i vëmendshëm ose jo-ekspert mund ta ngatërrojë me anoreksinë. Për të dy format e trashëguara dhe të fituara, shkalla e humbjes së yndyrës mund të jetë e pjesshme (që prek vetëm një pjesë të trupit) ose të përgjithësuar (me një mungesë pothuajse të plotë të yndyrës).

EMA, Agjencia Europiane e Ilaçeve, kohët e fundit ka dhënë dritën e gjelbër për marketingun e trajtimit të parë farmakologjik kundër lipodistrofisë. Metoda është tashmë e disponueshme në Shtetet e Bashkuara dhe në Japoni. Trajtimi bazohet në leptin, hormon i mangët tek personat që vuajnë nga lipodistrofia.

Ilaçi nuk kthen në normalitet indet dhjamore, por ju lejon të kontrolloni oreksin që karakterizon sëmundjen, gjithashtu duke sjellë përfitime për mëlçinë dhe veshkat. Deri tani sëmundja është trajtuar me insulinë, por ajo ishte një ilaç i pjesshëm duke qenë se diabeti është vetëm një nga komplikimet.

Lipodistrofia ndikon kryesisht gratë me një raport prej rreth 3 deri në 1 në krahasim me meshkujt. Kjo është një sëmundje shumë e rrallë, por gjithashtu është shumë e nënvlerësuar, sepse është ende pak e njohur.

Lexo edhe: Uria emocionale, prinder po demtoni femijet tuaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X