Kolesteroli i keq, një ilaç i ri për ta luftuar

0 0

Kolesteroli i keq është shkaktari kryesor i sëmundjeve kardiovaskulare. Me rreth 7.6 milionë njerëz në Britani që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe të qarkullimit të gjakut, të cilat shkaktojnë më shumë se një të katërtën (27%) të të gjitha vdekjeve çdo vit, Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i NHS ka njohur sëmundjet kardiovaskulare si zonën më të madhe ku, individualisht, mund të shpëtohen jetët gjatë 10 viteve të ardhshme. Kjo është arsyeja pse lindi një projekt për studimin e një ilaçi të ri.

Njerëzit më të rrezikuar

Beteja e NHS tregon për kolesterolin e keq (Ldl ose lipoproteina me densitet të ulët), sepse një nivel i lartë i këtyre lipoproteinave mund të çojë në një akumulim të yndyrës në arterie, me formimin e pllakave aterosklerotike dhe një rritje të rrezikut për sëmundje kardiovaskulare, si p.sh. si sulmi në zemër dhe goditje në tru. Në veçanti, janë ekzaminuar personat me histori të ngjarjeve të mëparshme (për shembull infarkt miokardi ose anginë e paqëndrueshme që kërkon shtrimin në spital, sëmundje koronare të zemrës, goditje ishemike ose sëmundje arteriale periferike) të cilët kanë vlera të larta të LDL-së në mënyrë të vazhdueshme.

Një lloj i ri ilaçi

Lindi një partneritet i NHS me kompaninë Novartis për zbatimin e përdorimit të ilaçit inclisiran në mjekësinë e përgjithshme, me rekomandime shumë specifike. Ilaçi indikohet për trajtimin e pacientëve të rritur me nivele të vazhdueshme të larta të kolesterolit LDL.

Është një ilaç i quajtur “siRNA” (small-interfering – ARN) i aftë për të reduktuar nivelet e kolesterolit të keq ose LDL duke ndërhyrë në ARN-në e dërguar. Ilaçi administrohet në një dozë fillestare, përsëri pas tre muajsh dhe më pas vetëm dy herë në vit me një injeksion nënlëkuror që duhet bërë nga një profesionist i kujdesit shëndetësor. Në këtë mënyrë, një reduktim i kolesterolit LDL mund të mbahet në periudhat ndërmjet administrimeve të ndryshme.

Sipas parashikimeve të NHS, në tre vjet duhet të jenë rreth 300 mijë subjekte që do të trajtohen me inklisiran sepse janë në rrezik të lartë kardiovaskular.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X