Këto 9 gabime ushqyese që nuk i kishim menduar po na bëjnë të shëndoshemi më shumë

Obeziteti është një epidemi, dhe të gjithë duam të shpëtojmë prej tij.  Pra, nëse keni vënë disa kile të padëshiruara, nxitja për t’i humbur menjëherë ato ndonjëherë mund t’ju ​​bëjë që të bëni gabime.
0 0

Për shkak të gjithë dezinformimeve që gjenden në internetin, është shumë e mundur që ne mund të bëjmë gabime, si të bëjmë ushtrime të gabuara ose të hamë gjëra të gabuara.

Ja gabimet që duhet të shmangni:

  1. Të mendoni se të gjitha kaloritë janë të barabarta

Të gjitha kaloritë nuk janë të barabarta, ka të mira dhe ka të këqija. Kaloritë që konsumoni kur hani perime janë të mira, ndërsa kaloritë që konsumoni kur hani një hamburger të madh janë të këqija. Kjo për shkak se sasia e insulinës së lëshuar nga trupi varet më shumë nga lloji i kalorive që konsumoni, sesa nga sasia e kalorive që konsumoni.

  1. Zgjedhja e ushqimeve me pak yndyrë ose dietike

Ushqimet e përpunuara, me pak yndyrë ose “dietike” shpesh konsiderohen të jenë zgjidhja ideale kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, por kjo jo gjithmonë mund të jetë e vërtetë. Shumë nga këto ushqime të ashtuquajtura të shëndetshme shpesh mbushen me sheqer për të përmirësuar shijen e tyre.

Prandaj, në vend që t’ju mbani të ngopur, ushqimet me pak yndyrë kanë më shumë gjasa t’ju bëjnë të ndiheni më të uritur, dhe ju mund të përfundoni duke ngrënë edhe më shumë.

  1. Të mos konsumoni mjaftueshëm proteina

Proteina është lënda ushqyese e vetme më e rëndësishme nëse synoni humbje peshe. Një dietë e pasur me proteina përmirëson metabolizmin, ul oreksin dhe ndikon pozitivisht në disa hormone rregullues të peshës. Ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e masës së muskujve gjatë humbjes së peshës.

  1. Mungesa e fibrave në dietën tuaj

Shtimi i mjaftueshëm i fibrave në vaktin tuaj mund të ndihmojë në uljen e oreksit tuaj duke ju ngopur. Fibra gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës duke e bërë trupin të thithë më pak kalori nga ushqimet e tjera. Studimet tregojnë se dyfishimi i konsumit tuaj të përditshëm të fibrave mund të rezultojë në thithjen e deri në 130 më pak kalori.

  1. Ushqyerja shumë shpesh, edhe nëse nuk keni uri

Shpesh këshillohet të hamë porcione të vogla dhe në shumë herë gjatë ditës, nëse duam të humbim peshë, sesa të kemi vakte të mëdha 3 herë në ditë. Sidoqoftë, kjo nuk është e vërtetë. Ushqyerja kur jeni i uritur dhe vetëm kur jeni i uritur është çelësi për të humbur peshë. Kjo për shkak se ngrënia shumë shpesh, edhe nëse hani më pak, pa dashur mund të çojë në shumë kalori të konsumuara gjatë ditës.

  1. Ndiqni këshillat për të mos anashkaluar kurrë mëngjesin

Një tjetër këshillë që shpesh dëgjojmë është që të mos anashkalojmë kurrë mëngjesin, pa marrë parasysh as oreksin tonë. Kjo këshillë nuk është saktësisht e vërtetë. Një studim zbuloi se njerëzit që kalonin mëngjesin konsumonin më shumë kalori gjatë drekës, krahasuar me ata që hanin mëngjes. Sidoqoftë, kur llogariteshin kaloritë e konsumuara gjatë gjithë ditës, u zbulua se ata kishin konsumuar mesatarisht 408 më pak kalori.

  1. Pirja e lëngut të frutave të paketuar

Njerëzit të cilët përpiqen për humbje peshe kryesisht ndalojnë pirjen e pijeve joalkoolike dhe pijeve të tjera të ëmblA. Por ata shpesh harrojnë lëngjet e paketuara të frutave. Edhe kur shkruhet 100% lëng frutash, lëngjet në kuti janë të mbushura  me sheqer të mjaftueshëm për të bërë që planet tuaja për humbje peshe të shkojnë keq.

  1. Mos ngrënia e një ushqimi me pak përbërës

Fajtorët më të këqij për shtimin në peshë janë ushqimet shumë të përpunuara. Studimet sugjerojnë që ushqimet e përpunuara janë një kontribues i madh i epidemisë aktuale të mbipeshës.

  1. Ushqyerja shumë dhe duke mos përfshirë fruta të freskëta në dietën tuaj.

Së fundmi, të hani shumë dhe duke mos përfshirë fruta të freskëta në dietën tuaj mund të bëjë që ëndrrat tuaja për humbjen e peshës të mbeten ëndrra. Frutat më të mira për humbje peshe janë shalqini, dardha dhe mollët.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Suplementet ushqimore gjatë kimioterapisë rrisin...

Përdorimi i suplementeve ushqimore gjatë kimioterapisë për kancerin e gjirit mund të jetë i rrezikshëm sepse rrezikon të rritet shansi i përsëritjes. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga...

A ka lidhje mes pudrës...

Sipas hulumtimeve të botuara në Revistën shkencore të Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA), nuk ka asnjë lidhje midis përdorimit të talkut për higjienën intime dhe kancerit të vezores. Studimi i talkut...

“Agjërimi i thatë”, trendi i...

Shpesh shohim trende të mirëqenies fizike në internet, të cilat ndonjëherë përmbajnë praktika të çuditshme madje edhe të rrezikshme. I tillë është "agjërimi i thatë", i cili së fundmi po...

Prindërit dhe pediatrit neglizhojnë shëndetin...

Një studim i shëndetit oral, i kryer në 3,000 fëmijë midis moshës 0 dhe 6 vjeç dhe mbi 2.500 prindër zbuloi se 6% e fëmijëve kanë dhëmbë tashmë me kavitet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X