Hapja e gojës ngjitëse edhe për fëmijët e vegjël, ja në ç’moshë fillon

0 0

Të gjithëve na ndodh që të na hapet goja nëse shohim një person që e bën këtë veprim. Dhe ky refleks nuk u ndodh vetëm të rriturve. Edhe në mesin e fëmijëve, hapja e gojës është ngjitëse, që në vitet e para të jetës. Kjo u zbulua nga një studim i botuar në revistën Psikobiologjia e Zhvillimit e koordinuar nga tre etologë nga Universiteti i Pizës: mjekët Giada Cordoni dhe Eleonora Favilli nga Muzeu i Historisë Natyrore në Calci dhe Profesore Elisabetta Palagi e Departamentit të Biologjisë.

Si pjesë e një projekti të madh

Hulumtimi, rezultat i një projekti të titulluar ‘Ontogjeneza e sjelljes sociale, lozonjare dhe empatike te njerëzit: vëzhgime etologjike mbi fëmijët e moshës parashkollore’, u krye në një çerdhe në Viareggio (Lucca). Videot u mblodhën për fëmijët nga dy e gjysmë deri në pesë e gjysmë gjatë aktiviteteve të tyre normale shkollore dhe në prani të mësuesve dhe shokëve të klasës.

“Falë një analize të saktë të videove – thotë Giada Cordoni – ne kemi treguar se si ndodh ngjitja e hapjes së gojës, domethënë replikimi i pavullnetshëm i sekuencës motorike të shkaktuar nga shikimi ose dëgjimi i dikujt tjetër, fillon nga mosha dy vjeç e gjysmë “.

Një veprim i pavullnetshëm

Hapja e gojës, në vetvete, është një veprim i pavullnetshëm. Mund të shkaktohet nga uria ose gjumi.

Sa i përket funksionit të saj, hipotezohet se është një mjet me të cilin trupi përpiqet të reagojë ndaj një marramendjeje dhe të rifitojë një gjendje gatishmërie, falë rritjes së fluksit të oksigjenit në gjak dhe prej aty në tru.

Duhen rreth gjashtë sekonda për të hapur gojën. Na ndodh pothuajse 220,000 herë gjatë jetës, domethënë 7-8 herë në ditë.

Lexo edhe: Fëmija fle gjithmonë me gojën hapur? Ja çfarë duhet të keni kujdes

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse duhet të preferoni lodra...

Lojërat me lodra i bëjnë fëmijët të lumtur si dhe i ndihmojnë ata të mësojnë për botën e jashtme. Procesi i lojës është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e aftësive...

5 kriteret që duhet të...

Kujdes me specifikimet për moshën. Kompanitë e lodrave vendosin limite të moshës në lodrat që prodhojnë dhe paralajmërojnë se lodra në fjalë mund të jetë e dëmshme për fëmijët nën...

Mos po i mungoni fëmijës...

Nëse jeni një prind që punoni mund të ndodhë që të ndiheni të paaftë për të kaluar kohë cilësore me fëmijën tuaj. Por në fakt sa të vetëdijshëm jeni për...

Si të kaloni kohë cilësore...

1. Më mirë 1 minutë kohë cilësore, se sa 10 jo të tilla! Një minutë e vetme e të dëgjuarit me të vërtetë në mënyrë të vëmendshme fëmijën tuaj duke...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X