Hajdutët mbajnë peng prindërit, i shpëton vajza 11 vjeçare

0 0

Vjedhje në shtëpi

Disa grabitës kanë hyrë në një vilë, të armatosur me thikë, duke mbajtur peng për orë të tëra gruan dhe burrin. Vajza, e cila ishte vetëm njëmbëdhjetë vjeç, arriti të marrë karabinierët për të shpëtuar prindërit. Ngjarja ka ndodhur në një provincë të Milanos.

Faktet

Vajza e vogël, vetëm njëmbëdhjetë vjeçare nuk e la veten të frikësohej nga kriminelët dhe nga klithmat e prindërve, duke treguar guxim dhe nerva të qëndrueshme, ajo menjëherë mori celularin dhe alarmoi karabinierët, të cilët nxituan për në shtëpi. Një nga hajdutët kërcënoi babanë e saj me thikë, i cili u detyrua t’i jepte paratë e ruajtura në shtëpi. Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për një shifër prej rreth dhjetë mijë eurosh.

Gruaja, e bindur se këta ishin punonjësit e burrit të saj (një sipërmarrës që zotëron një kompani transporti), hapi portën e jashtme të vilës pa e kontrolluar se kush ishte: kur aty mbërritën dy burra të maskuar.

Duke përfituar nga një moment shpërqendrimi i atyre që e mbajtën peng, gruaja tridhjetë e gjashtë vjeçare ulëriti deri në atë pikë sa u përpoq të kërkonte ndihmë nga fqinjët, pastaj udhëzoi vajzën e saj të telefononte policinë.

Vajza veproi ashtu dhe pastaj njëri nga dy hajdutët i hoqi telefonin nga duart dhe vrapoi drejt mjetit për të shpëtuar. Por ishte shumë vonë: gruaja kishte mbyllur portën e jashtme, duke “bllokuar” të dy hajdutët në pronën e tyre. Ndërkohë mbërritën fqinjët të cilët gjithashtu ndihmuan çiftin fatkeq për t’i dhënë fund këtij makthi.

Njëri nga dy hajdutët arriti të shpëtojë dhe aktualisht është në kërkim; tjetri, njëzet vjeçari nga Milano, u arrestua dhe u dërgua në burg në Monza, ku do të duhet të përgjigjet për një grabitje të rëndë.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gratë që bëjnë abort nuk...

Pjesa dërrmuese e grave që kryejnë një abort nuk pendohen për vendimin për t'ju nënshtruar procedurës, sipas një studimi të ri të botuar në revistën akademike Social Science & Medicine...

13-vjeçari në karrige me rrota...

Ditën e djeshme në programin “Rudina” ka qenë i ftuar Anteo Çupi, 13-vjeçari nga Thumana me nënën e tij Mandelina. Vogëlushi ka lindur i shëndetshëm, por në moshën 3 muajshe...

Si t’u flasim fëmijëve për...

Është një situatë e tmerrshme që asnjë prind nuk dëshiron ta imagjinojë, por kriza e zjarrit në Australi nuk mund të injorohet. Për nënat në mes të një katastrofe si...

Gazetarja urim të zgjedhur për...

Gazetarja Fiori Dardha i është bashkuar personazheve publike që kanë uruar ndjekësit e tyre për festat e fundvitit së bashku me fëmijët. Fiori në rrjetin social Instagram ndan një foto...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X