Foshnja i humbur në kaosin e evakuimit në Afganistan gjendet dhe kthehet në familje

0 0

Një foshnje, i dorëzuar në dëshpërim një ushtari përtej murit të aeroportit në kaosin e evakuimit amerikan të Afganistanit është gjetur dhe është ribashkuar me të afërmit e tij në Kabul ditën e shtunë.

Foshnja, Sohail Ahmadi, ishte vetëm dy muajsh kur u zhduk më 19 gusht, teksa mijëra njerëz nxituan të largoheshin nga Afganistani, pasi vendi ra në duart e talebanëve.

Pas një historie të publikuar në nëntor me fotot e tij, foshnja u gjet në Kabul ku një taksist 29-vjeçar i quajtur Hamid Safi e kishte gjetur në aeroport dhe e kishte çuar në shtëpi për ta rritur si fëmijën e tij.

Pas më shumë se shtatë javë negociatash dhe lutjesh, dhe në fund të një ndalimi të shkurtër nga policia talebane, Safi më në fund ia dorëzoi fëmijën gjyshit të tij të gëzuar dhe të afërmve të tjerë ende në Kabul.

Ata thanë se tani do të kërkonin që ai të ribashkohej me prindërit dhe vëllezërit e motrat e tij që u evakuuan muaj më parë në Shtetet e Bashkuara.

Gjatë evakuimit të trazuar afgan gjatë verës, Mirza Ali Ahmadi — babai i djalit që kishte punuar si roje sigurie në ambasadën e SHBA-së — dhe gruaja e tij Suraya kishin frikë se djali i tyre do të shtypej në turmë ndërsa ata iu afruan portave të aeroportit me qëllim për një fluturim për në Shtetet e Bashkuara.

Ahmadi i tha Reuters në fillim të nëntorit në dëshpërimin e tij atë ditë, ai ia dorëzoi Sohailin mbi murin e aeroportit një ushtari me uniformë për të cilin ai besonte se ishte një amerikan, duke pritur plotësisht se ai së shpejti do t’i bënte pesë metrat e mbetura deri në hyrje për ta rimarrë atë.

Forcat e armatosura britanike punuan me ushtrinë amerikane për të evakuuar civilët e kualifikuar dhe familjet e tyre nga Kabuli, Afganistan në gusht 2021.

Pikërisht në atë moment, forcat talebane e shtynë turmën prapa dhe do të kalonte edhe gjysmë ore para se Ahmadi, gruaja e tij dhe katër fëmijët e tjerë të mund të hynin brenda.

Por deri atëherë fëmija nuk u gjend askund.

Ahmadi tha se ai kërkoi me dëshpërim për djalin e tij brenda aeroportit dhe zyrtarët i thanë se ka të ngjarë të ishte nxjerrë jashtë vendit veçmas dhe mund të ribashkohej me ta më vonë.

Pjesa tjetër e familjes u evakuua – përfundimisht përfundoi në një bazë ushtarake në Teksas. Për muaj të tërë ata nuk e kishin idenë se ku ishte djali i tyre.

Rasti nxjerr në pah gjendjen e vështirë të shumë prindërve të ndarë nga fëmijët e tyre gjatë përpjekjeve të nxituara të evakuimit dhe tërheqjes së forcave amerikane nga vendi pas një lufte 20-vjeçare. Pa një ambasadë të SHBA-së në Afganistan dhe organizata ndërkombëtare të shtrira tepër, refugjatët afganë e kanë pasur të vështirë të marrin përgjigje për kohën ose mundësinë e ribashkimeve të vështira si ky.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes, Departamenti i Shtetit dhe Departamenti i Sigurisë Kombëtare nuk iu përgjigjën kërkesave për koment të shtunën.

Në të njëjtën ditë që Ahmadi dhe familja e tij u ndanë nga foshnja e tyre, Safi ishte i pranishëm nëpër portat e aeroportit të Kabulit pasi kishte transportuar familjen e vëllait të tij, të cilët gjithashtu do të të evakuoheshin.

Safi tha se e gjeti Sohailin vetëm dhe duke qarë në tokë. Pasi tha se u përpoq pa sukses të gjente prindërit e foshnjës brenda, ai vendosi ta çonte foshnjën në shtëpi te gruaja dhe fëmijët e tij. Safi ka tre vajza të veta dhe tha se dëshira më e madhe e nënës së tij para se të vdiste ishte që ai të kishte një djalë.

Në atë moment ai vendosi: “Unë po e mbaj këtë foshnjë. Nëse familja e tij gjendet, do t’ua jap atyre. Nëse jo, do ta rris vetë”, tha ai për Reuters në një intervistë në fund të nëntorit.

Safi i tha Reuters se e çoi fëmijën te mjeku për një kontroll pasi u gjet dhe e bëri shpejt fëmijën pjesë të familjes së tij. Ata i vunë emrin Mohammad Abed dhe postuan foto të të gjithë fëmijëve së bashku në faqen e tij në Facebook.

Pasi doli historia e Reuters për fëmijën e zhdukur, disa nga fqinjët e Safit — të cilët kishin vënë re kthimin e tij nga aeroporti muaj më parë me një fëmijë — njohën fotot dhe postuan komente rreth vendndodhjes së tij në një version të përkthyer të artikullit.

Ahmadi u kërkoi të afërmve të tij ende në Afganistan, përfshirë vjehrrin e tij Mohammad Qasem Razawi, 67 vjeç, i cili jeton në provincën verilindore të Badakhshan, që të kërkonin Safiun dhe t’i kërkonin atij t’i kthente Sohailin familjes.

Razawi tha se ai udhëtoi dy ditë e dy netë për në kryeqytet duke sjellë dhurata — duke përfshirë një dele të therur, disa kilogramë arra dhe veshje — për Safin dhe familjen e tij.

Por Safi refuzoi të japë Sohailin, duke këmbëngulur se ai gjithashtu donte të evakuohej nga Afganistani me familjen e tij. Vëllai i Safit, i cili u evakuua në Kaliforni, tha se Safi dhe familja e tij nuk kanë asnjë aplikim në pritje për hyrjen në SHBA.

Familja e foshnjës kërkoi ndihmë nga Kryqi i Kuq, i cili ka një mision të deklaruar për të ndihmuar në rilidhjen e njerëzve të ndarë nga krizat ndërkombëtare, por tha se ata morën pak informacion nga organizata. Një zëdhënës i Kryqit të Kuq tha se nuk komenton raste individuale.

Më në fund, pasi ndjeu se u kishin mbaruar mundësitë, Razawi kontaktoi policinë lokale talebane për të raportuar një rrëmbim. Safi i tha Reuters se ai i mohoi akuzat në polici dhe tha se po kujdesej për foshnjën, jo se e kishte rrëmbyer atë.

Ankesa u hetua dhe u hodh poshtë dhe komandanti i policisë lokale i tha Reuters se ai ndihmoi në rregullimin e një zgjidhjeje, e cila përfshinte një marrëveshje të nënshkruar nga të dyja palët. Razawi tha se familja e foshnjës në fund ra dakord t’i kompensonte Safit rreth 950 dollarë për shpenzimet e bëra duke u kujdesur për të për pesë muaj.

“Gjyshi i foshnjës u ankua tek ne dhe ne gjetëm Hamidin dhe në bazë të provave që kishim, e njohëm foshnjën”, tha Hamid Malang, shefi i kontrollit të zonës së stacionit të policisë lokale. “Me marrëveshje të të dyja palëve, foshnja do t’i dorëzohet gjyshit të tij”, tha ai të shtunën.

Në prani të policisë dhe mes lotëve të shumtë, më në fund foshnja iu kthye të afërmve.

Razawi tha se Safi dhe familja e tij ishin të shkatërruar nga humbja e Sohailit. “Hamidi dhe gruaja e tij po qanin, edhe unë qava, por i sigurova që të dy jeni të rinj, Allahu do t’ju japë djalë. Jo një, por disa. Unë i falënderova të dy që e shpëtuan fëmijën nga aeroporti”, tha Razawi.

Prindërit e foshnjës i thanë Reuters se ishin shumë të gëzuar pasi mundën të shihnin me sytë e tyre ribashkimin përmes video-chat.

“Ka festime, valle, këndim,” tha Razawi. “Është vërtet si një martesë.”

Tani Ahmadi dhe gruaja e tij dhe fëmijët e tjerë, të cilët në fillim të dhjetorit ishin në gjendje të largoheshin nga baza ushtarake dhe të rivendoseshin në një apartament në Michigan, shpresojnë që Sohaili të dërgohet së shpejti në Shtetet e Bashkuara.

“Ne duhet ta kthejmë foshnjën te nëna dhe babai i tij. Kjo është përgjegjësia ime e vetme”, tha gjyshi i tij. “Dëshira ime është që ai të kthehet tek ata”.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X