Fëmijët që kanë kohë të lirë bëhen me produktivë se ata që ndjekin shumë kurse e aktivitete

0 0

Nuk është e vërtetë që sa më shumë aktivitete të strukturuara që i lini fëmijët të bëjnë, aq më shumë favorizoni zhvillimin e inteligjencës së tyre. Kërkimet sugjerojnë të kundërtën. Të detyrosh të vegjlit të bëjnë shumë aktivitete nuk është vetëm e padobishme, por edhe kundërproduktive. Konfirmimi vjen nga një studim i kryer nga një ekip studiuesish amerikanë nga Universiteti i Kolorados, botuar në revistën Frontiers of Psychology.

Analiza në 6 vjet

Hulumtimi përfshiu 70 fëmijë të moshës gjashtë vjeçare. Autorët i ftuan prindërit e tyre të mbajnë një ditar për të gjitha aktivitetet shkollore dhe jashtëshkollore të ndjekura nga fëmijët e tyre. Pastaj, ata i ndanë pjesëmarrësit në dy grupe: njëri përbëhej nga fëmijë që kishin shumë kohë të lirë në dispozicion, dhe tjetri nga fëmijë që morën pjesë në disa kurse. Më pas, të gjithë fëmijët iu nënshtruan disa testeve njohëse, për të analizuar autonominë e tyre në kryerjen e detyrave praktike dhe në arritjen e objektivave specifikë.

“Po” për kohën e lirë

Nga analiza e rezultateve, doli se fëmijët që nuk kishin kohë të lirë për të kaluar, sepse ishin të angazhuar në kurse të ndryshme, kishin marrë rezultate më të ulëta në testet njohëse sesa të tjerët. Ekspertët kanë arritur në përfundimin se të lësh fëmijët të “mërziten” pak nuk është një gjë e keqe, përkundrazi. Ndoshta, fakti që duhet të vendosni në një autonomi të plotë se çfarë të bëni gjithashtu rrit pavarësinë në jetën e përditshme dhe aftësinë për të arritur qëllimet.

Sipas këtij studimi, leximi i llojeve të ndryshme të librave, loja me miqtë dhe në mënyrë të pavarur, koha e kaluar në shesh lojërash është shumë e rëndësishme për rritjen e fëmijëve dhe nuk duhet të shmanget kurrë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Rriten rastet e diabetit te...

Etje e tepërt, humbje peshe ndërsa vazhdoni të hani normalisht, sasi e shtuar urine: këto nuk janë simptoma për t’u nënvlerësuar, sepse ato mund të jenë shenja të një sëmundjeje...

Muzika, edhe në distancë ndihmon...

Efektet e dobishme të muzikës në trup dhe mendje nuk janë asgjë e re: tingulli stimulon aktivitetin nervor dhe njohës, ndihmon relaksimin, përmirëson gjendjen shpirtërore. Për këtë arsye, ajo është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X