Fëmijët mbi dy vjeç mund të mbajnë maska, nuk është e rrezikshme

0 0

Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale nuk krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël,

Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në Universitetin La Sapienza i Romës, lindi si nevojë për të verifikuar udhëzimet që thonë se fëmijët nën 6 vjeç nuk duhet të përdorin maska ​​kirurgjikale sepse ato mund të ishin të dëmshme për shëndetin e tyre dhe ishte botuar në revistën shkencore Jama.

Maska: po apo jo?

Profesori Riccardo Lubrano shpjegoi se, edhe nëse fëmijët sëmuren me një formë më pak të rëndë se ajo e të rriturve, është gjithashtu e vërtetë që shumë studime konfirmojnë se ata infektohen. Prandaj është nevoja për të përdorur rregullat themelore sa më gjerësisht të jetë e mundur, dmth distancimi shoqëror, larja e duarve dhe përdorimi i maskave.

Studiuesit vunë në dukje se nuk kishte asnjë provë në literaturë që përdorimi i një maske kirurgjikale mund të krijonte probleme të frymëmarrjes për fëmijët. Për këtë arsye ata vendosën të analizojnë të dhënat teknike që do të lejonin të theksonin se cilat grupe të popullatës ishin në gjendje të përdorin maskat pa probleme.

Si u zhvillua kërkimi

Studimi u krye me 47 fëmijë të shëndetshëm, 22 deri në dy vjeç dhe 25 të tjerë nga dy në 12 vjeç për të theksuar nëse edhe një fëmijë i vogël, që nuk vuan nga sëmundje kronike, mund të mbante një maskë kirurgjikale pa rrezikuar frymëmarrjen.

Fëmijët u studiuan në tre faza të njëpasnjëshme: së pari pa maskë, në një kohë të mëvonshme ndërsa nuk po bënin aktivitet fizik dhe herëne  tretë gjatë një ecjeje të shpejtë sipas një testi të standardizuar. Te fëmijët që kishin provuar maskë kirurgjikale gjatë provës përmbajtja e oksigjenit dhe dioksidit të karbonit në gjak nuk ndryshoi dhe rrahjet e zemrës dhe të frymëmarrjes mbetën konstante; për më tepër, foshnjat nuk treguan shenja klinike të dështimit të frymëmarrjes. Në hulumtim, bashkëpunimi i prindërve ishte shumë i rëndësishëm, të cilët, në formën e një loje dhe me shumë durim, i bënë fëmijët e tyre të kuptonin se çfarë ishte e nevojshme të bënin.

Përfundimet e studiuesve italianë janë, pra, se do të ishte mirë për prindërit të mësonin fëmijët e vegjël të mbajnë maska, duke u përpjekur ta bëjnë atë të kalojë si një lojë për t’i bindur ta mbajnë, veçanërisht kur shkojnë në vende publike dhe të mbushura me njerëz.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X