Dita e vaksines? Disa keshilla te dobishme!

0 0

Disa këshilla të dobishme në lidhje me atë çfarë duhet të bëni pasi keni vaksinuar fëmijën tuaj janë:
Si duhet të veprojmë kur fëmija nuk është i qetë?
Pas vaksinimit fëmija mund të mos jetë i qetë sepse ka dhimbje në vendin e injeksionit ose ka temperaturë. Në këtë rast mund t’i jepet paracetamol, që ndihmon për të ulur temperaturën si edhe për të qetësuar dhimbjet.
Si duhet të veprojmë kur fëmija e ka vendin e shpimit të enjtur, skuqur dhe të nxehtë?
Në vendin e injeksionit, kemba ose krahu mund të skuqen dhe enjten dhe për të lehtësuar këto shqetësime mjafton të vendoset një pecetë e pastër dhe e ftohtë në vendin e skuqur ku fëmija ka dhimbje. Nëse mendoni se fëmija ka shumë dhimbje dhe bezdiset kur e prekni sado lehtë, mund t’i jepni paracetamol.
Po në rast temperature?
Gjithmonë pas vaksinimit duhet të masni temperaturën e fëmijës. Nëse ajo është e lartë:
• I jepni fëmijës sa më shumë lëngje;
• E vishni lehtë dhe mos e mbuloni shumë ndërsa fle;
• I bëni banjo me ujë të vakët, por jo të ftohtë;
• I jepni paracetamol nëse temperatura shkon mbi 38 gradë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X