Dhoma e femijes, 7 gjerat qe nuk duhet absolutisht te mungojne

0 0

Cilat janë sendet që do t’ju nevojiten që në ditën e parë të lindjes së fëmijës?

Shpesh ndodh që shumë objekte rezultojnë të padobishme dhe për pasojë nuk përdoren kurrë gjatë rritjes së fëmijës, e megjithatë nga ana tjetër ka disa objekte të cilat janë vërtet të nevojshme dhe për pasojë nuk duhet të mungojnë në dhomën ku do të flejë fëmija.

  • Karrigia lëkundëse. Kjo do të jetë shumë e dobishme për të ushqyer me gji sidomos gjatë natës.
  • Tavolina e ndërrimit. Për shumë nëna mund të konsiderohet si dicka e padobishme por në të vërtetë nuk është. Jo gjithmonë të ndërrosh fëmijën në divan apo krevat është komode.
  • Mbrojtësja e mushkonjave. Rrjetat mbrojtëse nuk duhet të mungojnë në asnjë mënyrë në dhomën ku do të flejë fëmija. Sigurohuni që çdo dritare të ketë një të tillë.
  • Lagështuesi i ajrit. Shumë i dobishëm për stinën e dimrit kur shtëpia mund të jetë shumë e ngrohtë dhe mukozat e hundës mund të thahen së tepërmi, por jo vetëm kaq. Lagështuesi do të ndihmojë fëmijën të marrë frymë lirshëm.
  • Kështu nuk keni pse të ndizni dritën e madhe e cila mund të prishë gjumin e fëmijës.
  • Koshi i rrobave të fëmijës. Rrobat e tij duhet të lahen gjthmonë të ndara nga të familjes.
  • Një kosh rrobash. Atje mund të mbani disa tuta dhe trupore që mund t’ju nevojiten në çdo moment gjatë ditës.

Lexoni dhe: A mund të mbaj dritë gjumi në dhomën e fëmijës?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X