Dhëmbët dëmtohen më shumë në verë, si t’i parandalojmë

0 0

Vera është një periudhë në të cilën kushtimi i vëmendjes ndaj shëndetit të dhëmbëve është thelbësor sepse, nga njëra anë, klima e ngrohtë lehtëson përhapjen e baktereve në gojë, nga ana tjetër, ndryshimi në zakonet e të ngrënit rrezikon mirëqenien e dhëmbëve të fëmijëve. Dhe parandalimi mbetet një armë shumë e rëndësishme!

Ne tregojmë më pak kujdes për higjienën e dhëmbëve gjatë pushimeve

Klima e nxehtë dhe aktivitetet e zhvilluara gjatë pushimeve çojnë në një konsum më të madh të ushqimeve, akullores dhe pijeve me sheqer të cilat rrisin “sulmin me acid” në smaltin e dhëmbëve. Dhe jo vetëm kaq. Duke qenë më larg shtëpisë, roli i rëndësishëm i higjienës dentare është lënë pas dore, duke neglizhuar larjen e dhëmbëve.

Këto janë aspekte që rrisin veprimin eroziv të acideve dhe rrisin rrezikun e humbjes së smaltit, erozionit të dhëmbëve dhe shfaqjes së kariesit, një rrezik që prek të gjitha moshat: erozioni i dhëmbëve prek rreth 40% të popullsisë.; ndërsa kariesi i dhëmbëve është ende sot një nga problemet kryesore shëndetësore dhe prek 60 deri në 90% të fëmijëve të moshës shkollore.

Aparatët për drejtim nuk duhet të jenë justifikim

Parandalimi i problemeve me smaltin është i mundur edhe për fëmijët që kanë pajisje ortodontike fikse ose të lëvizshme. Dr. Gianvito Chiarello, president i Unionit Unitar të Specialiteteve Ortodontike, shpjegon se shfaqja e pllakës bakteriale në sipërfaqet e dhëmbëve mund të favorizohet nga prania e aparateve, veçanërisht atyre fikse; prandaj është thelbësore që të monitorohet nga afër integriteti i smaltit për të shmangur sulmet pasuese në indet e forta, duke shmangur problemet estetike dhe shëndetësore.

“Abc”-ja e pastrimit

Së pari, është mirë të edukoni fëmijët që të pastrojnë dhëmbët në mënyrë korrekte: t’i lajnë ato pas çdo vakti, por edhe pasi të kenë pirë një pije të gazuar ose me sheqer; mos harroni t’i lani gjithmonë në mbrëmje para se të flini, zgjidhni me kujdes një furçë dhe një pastë dhëmbësh të përshtatshme për kushtet e gojës tuaj. Është gjithashtu shumë e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje të veçantë lëvizjeve të furçës: nga lart dhe poshtë, duke mbajtur një kënd prej 45 ° për t’u afruar me pllakat dhe për t’u pastruar plotësisht. Lëvizja rrotulluese, nga ana tjetër, është e dobishme për heqjen e mbetjeve të ushqimit nga zona pranë mishrave të dhëmbëve.

Lexo edhe: Larja e dhembëve parandalon marrjen dhe përkeqësimin e Covid 19


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Miopia te fëmijët, shtohen rastet...

Miopia tek fëmijët është përkeqësuar kohët e fundit. Pandemia Covid-19 dhe karantinimi kanë pasur, në fakt, pasoja negative edhe në shikimin e të vegjëlve. Të mbyllur në shtëpi, të detyruar...

Çfarë duhet të dijë një...

Nëse jeni shtatzënë osesapo kenilindur dhe e ushqeni me gji fëmijën tuaj,  është e kuptueshme që jeni të shqetësuara për rreziqet e viruset që qarkullojnë, aq më tepër në kohë...

Pamja e thonjve mund të...

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë. Praktika të gabuara Arsyeja...

Zbulohet një nga arsyet pse...

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X