Covid 19 më i rëndë te personat që vuajnë nga depresioni

0 0

Covid-19 është më i rëndë te ata që vuajnë nga depresioni ose çrregullime të tjera psikologjike. Këta pacientë në fakt janë më të ekspozuar ndaj rrezikut të infektimit të virusit në formë të rëndë dhe të detyruar të shtrohen në spital dhe në kujdesin intensiv. Këtë e zbulojnë dy studime të fundit. Një situatë e ndërlikuar që shtyn Shoqatën Italiane të Neuro Psiko Farmakologjisë (Sinpf) të kërkojë përshpejtimin e dozës së tretë të vaksinës për pacientët më të brishtë.

Covid-19 më i vështirë

I publikuar në Jama Psychiatry, hulumtimi i parë ekzaminoi 21 studime, për një total prej rreth 91 milionë rastesh dhe konfirmoi ndikimin e faktorëve të rrezikut për çrregullime mendore me ato që lidhen me Covid-19: obeziteti, diabeti, sëmundjet kardiovaskulare, por edhe imuniteti i dobët. Sistemet kishin një përsëritje të theksuar mes njëri-tjetrit.

Studimi i dytë, i cili u shfaq në portalin Lancet Psychiatry, thelloi të dhënat e mbledhura nga 23 kërkime të kryera në një milion e gjysmë pacientë me Covid 19 nga 22 vende. Nga krahasimi i rezultateve, doli se te njerëzit që vuanin nga çrregullime mendore dhe depresioni, ishte më e lehtë të dëshmonin forma të rënda të sëmundjes infektive.

Është alarmante

Nga këto dëshmi, Sinpf ngre alarmin. Siç shpjegon bashkëpresidenti Claudio Mencacci, në fakt, që nga fillimi i pandemisë Covid-19, pacientët që vuajnë nga depresioni janë harruar. Një situatë që ka krijuar një qark të shkurtër që nuk është më i qëndrueshëm dhe që ka nxjerrë në pah brishtësinë e madhe të këtyre pacientëve.

Çfarë kanë të përbashkët Covid-19 dhe depresioni?

Arsyeja pas këtij agresiviteti më të madh të Covid-19 tek pacientët me sëmundje psikiatrike, vazhdon Mencacci, mund të rrjedhë nga ndryshimet imuno-inflamatore tipike të virusit dhe disa probleme mendore, por edhe nga bashkëjetesa e dy patologjive dhe stilit të jetesës jo të shëndetshëm.

Është e nevojshme të punohet në mënyrë parandaluese, me ndërhyrje të hershme diagnostikuese dhe terapeutike, në mënyrë që të mund të frenohet përhapja e depresionit dhe patologjive të tjera psiqike.

Për pacientët që vuajnë nga probleme mendore, Sinpf flet për një reduktim të aksesit në kujdes dhe një përkeqësim të konsistencës në afërsisht 40% të rasteve të depresionit dhe ankthit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X