Çfarë ngjyre do të dalin sytë e fëmijës suaj?

0 0

Kur sapo jeni bërë prindër të një vogëlushi, një nga pyetjet më të shpeshta që ju bëjnë lidhur me të është “Çfarë ngjyre i ka sytë?”.

Sidoqoftë, është për të qeshur fakti se zakonisht është shumë herët për të thënë! Ngjyra e syve të bebit ka të ngjarë të kalojë një sërë ndryshimesh deri në ditëlindjen e tij të parë! Pra, për të qenë plotësisht të sigurt për këtë, ju vetëm duhet të prisni.

Vetëm koha do ta tregojë! Pra, çfarë është përgjegjëse për atë transformim magjik që mund të pyesni?
Përgjigjja është melalin – dhe sa ka marrë fëmija prej saj nga gjenet e nënës dhe të babait.

Në të njëjtën mënyrë që dielli e bën lëkurën tonë më të errët, sytë tanë do të ndryshojnë gjithashtu me anë të melalinit në iris ndërsa ekspozohen ndaj dritës.

Sa më shumë melaninë, aq më të errët janë sytë tuaj! Edhe pse është një lojë paksa hamendësuese për shumë kombinime të gjeneve prindërore, probabiliteti mund të ndihmojë:

• Nëse të dy prindërit biologjikë kanë sy kafë, ka shumë të ngjarë që edhe bebi t’i ketë në këtë ngjyrë, megjithatë, ka ende një shans të vogël që sytë e fëmijës të mund të qëndrojnë blu, ose të takohen në mes të të gjelbrës ose të bardhës.
• Nëse njëri prind biologjik ka sy blu dhe tjetri kafë, atëherë ka 50-50 shanse se në cilën anë do të jetë fëmija.
•Dhe nëse të dy prindërit kanë sy blu, ka shumë të ngjarë që edhe sytë e fëmijës të mbeten gjithashtu blu!
P.S Mbani në mend se ndërsa kjo tabelë është super argëtuese, ju jep vetëm një shans të së vërtetës. Gjenetika njerëzore është shumë më e ndërlikuar dhe e paparashikueshme – ngjyra e syve të vogëlushëve tuaj mund t’ju befasojë!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A është normale që i...

Foshnjat bëjnë shumë gjëra që befasojnë prindërit e rinj. Ndonjëherë ndaloni dhe qeshni me sjelljen e tyre, dhe ndonjëherë mund të shqetësoheni vërtet. Mënyra se si të sapolindurit marrin frymë,...

Epidemia e virusit sincicial të...

Një virus që prek të vegjlit Virusi sincicial respirator është një agjent shumë i zakonshëm dhe i përhapur, i cili prek kryesisht fëmijët nën moshën një vjeç. Ai sulmon traktin...

Zëri i nënës qetëson dhimbjet...

Ekziston një qetësues tërësisht natyral që mund të lehtësojë dhimbjen e foshnjave të lindura parakohe kur ata duhet t'i nënshtrohen trajtimeve që shkaktojnë siklet: është zëri i nënës. Kjo u...

Lind fëmija i parë afgan...

Ditën e sotme ka lindur fëmija i parë afgan në Shqipëri, nga një 27-vjeçare, e cila bëhet nënë për herë të gjashtë. Lindja është kryer në spitalin e Lezhës dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X