Çfarë mund të kuptohet nga përdorimi i ngjyrave të veçanta në vizatimet e fëmijëve? Nga Lorela Garuli

0 0

Në vijim të artikujve, marrë nga libri “Interpretimi i vizatimeve të fëmijëve- zbulo fëmijën tënd” të psikologes Lorela Garuli, po ju sjellim interpretimin e disa prej ngjyrave të përdorura të fëmiëjve në vizatime.

Ngjyrat e ngrohta:

E vërdhë- siprfaqësi, dinamizëm, lëvizje, liri, ekstraversion, kureshtje. Simbolika e lidhur me diellin shpreh ndjenja pozitive, të gëzueshme dhe energji. Nëse në një vizatim të familjes ku është përdorur shumë figura e vërdhë mungon figura atërore, mundet që në këtë rast fëmija të jetë duke u përballur me frikën për të ardhmen dhe ndjenja melankolie.

Portokalli- ngjyrë e ngrohtë, shprehëse e gjallërisë, entuziasmit, optimizmit e gëzimit, krijimtarisë dhe prirjeve për socializim. Bashkon gëzimin që shpreh e verdha me dinamizmin që shpreh e kuqja.

E kuqe- më shumë se çdo ngjyrë tjetër është shprehëse e gjallërisë, lëvizjes, pasionit, emocionit, kurajos, deri i një mungese kontrolli, dhune e shpërthime inati. E kuqja si ngjyrë e gjakut dhe zjarrit , lidhet me jetën, luftën, rrezikun, dinamizmin e dëshirat.

Ngjyrat e ftohta:

E gjelbër- pushim, harmoni, rritje, ndjeshmëri, ekuilibër, qetësi, siguri, besim, shpresë. E gjelbra është ngjrya që më shumë përfaqëson natyrën. Nëse është një e gjelbër që anon nga e verdha shpreh më shumë gjallëri, ndërsa nëse ka nuanca afër blusë shpreh reflektivitet.

Blu- qetësi, ngurrim, një ftohtësi në nivel emotiv.

E kaltër- si ngjyra e qiellit dhe detit, shpreh qëndrueshmëri dhe thellësi ndjenjash, qetësi dhe varësi kundrejt lidhjeve. Përfaqëson elementë të zgjaursisë, mençurisë, besimit.

Lejla/vjollcë- ngjyrë e paqëndrueshmërisë, lidhet me trishtimin, mungesën e qetësisë, një sens shpirtëror, idealizëm, mbyllje, vështirësi në të shprehurit e ndjenjave dhe emocioneve. Shpreh edhe karakteristika të krijimtarisë, pavarësisë e fantazisë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Koha e kaluar para ekranit...

Koha që fëmija kalon përpara ekranit të pajisjeve teknologjike mund të përfshijë kohën pasive të ekranit, si për shembull shikimin e një videoje, ose kohën aktive para ekranit, siç është...

Kukullat ndihmojnë trajtimin e fëmijëve...

Mbërrin konfirmimi shkencor se loja, e organizuar siç duhet, është një komponent i rëndësishëm në rrugën e trajtimit të autizmit. Sipas hulumtimeve, në fakt, përdorimi i kukullave të veçanta mund...

Katër sjelljet e prindërve që...

  Të bërtiturat dhe goditjet Asgjë nuk e ul vetëvlerësimin e fëmijëve si të bërtiturit dhe goditja. Kur u bërtisni dhe i godisni, ju tregoni një kontroll të dobët të...

Rregullorja e re në shkolla,...

Pak ditë më parë, është bërë publike rregullorja e re në shkolla e kopshte, që parashikon ndalimin e ekspozimit të nxënësve në rrjete sociale. A është ky një vendim që...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X