Cfare e shkakton salmonelen tek femijet dhe si ta trajtojme

0 0

Salmonela është një agjent bakterial që shkakton infeksion dhe merret nëpërmjet ushqimit. Ky infeksion shkakton temperaturë dhe probleme në zorrë.  Këto mikroorganizma janë përgjegjës për rreth 50% të infeksioneve gastro-intestinale.

Salmonela si infeksion

Patologjia që shkakton ky mikroorganizëm quhet salmoneloza dhe zakonisht prek më tepër fëmijët si edhe të moshuarit, kjo pasi sistemi i tyre imunitar është më i dobët. Shkaktari kryesor ka origjinë shtazore. Pra ky infeksion mund të përhapet zakonisht nga konsumimi i vëzës dhe mishit krudo (të pagatuar mirë) apo qumështit jo të pasterizuar. Gjithashtu salmonela mund të përhapet edhe nëpërmjet ujit të kontaminuar nga ky mikroorganizëm. Pra duhet të evitohet konsumi i këtyre ushqimeve, por duhet të kini kujdes edhe me produktet e tjera me origjinë shtazore.

Simptomat e salmonelës

Serioziteti i simptomave është i ndryshëm për individë të ndryshëm, dhe mund të jenë: temperatura, dhimbjet e barkut, të vjella, të përziera dhe diarre. Në rastet më të rënda mnd të shkaktojë probleme në kocka dhe meningjit, të cilat shfaqen 6-72 orë pas konsumit të ushqimit të kontaminuar dhe mund të zgjasin 4-7 ditë.

Trajtimi

Në më të shumtën e rasteve infekisoni beninj nuk kërkon trajtim specifik, por mund edhe të degradojë duke kërkuar nevojën e trajtimit mjekësor. Në disa raste shumë të rralla mund të mos shfaqë asnjë simptomë.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X