Autizmi, problemet qe mund te shfaqen tek prinderit dhe tek femija

0 0

Informimi, edukimi dhe përfshirja në kujdesi

  • Prindërve duhet t’u jepet sa më shpejt informacion i detajuar mbi diagnostikimin dhe mbi karakteristikat e autizmit, në mënyrë që të kuptojnë më mirë problemet specifike të fëmijës.
  • Familja duhet të përfshihet aktivisht në programin e trajtimit, gjë e cila rrit shanset e fëmijës për të zhvilluar me mirë potencialet e tyre dhe paraqet mënyrën më efektive për të lehtësuar prindërit nga ndjenjat e fajit dhe e pamjaftueshmërise .
  • Programi i trajtimit për të marrë rezultat duhet të marrë parasysh njohuritë që ka çdo prind per fëmijën e tyre, prioritetet dhe mënyrën e jetesës te çdo familje.

Mbështetja sociale dhe emocionale

  • Prindërit kanë nevojë urgjente për përgjigje konkrete në lidhje me një diagnozë të saktë dhe arsimim të vazhdueshëm për gjithë jeten, dhe kur te rritet për një jetë të pavarur.
  • Të afërmit e njerëzve autikë, duhet të ndihmohen për të ruajtur kontaktet e jetesës sociale që kishin para lindjes së tij.

Mjekimi

Aktualisht nuk ka ilaçe që kurojne autizmin, por medikamente të caktuara ndonjëherë mund të lehtësojë simptomat specifike dhe të përmirësojë mirëqenien e personit autik.  Mjeku duhet të informojë familjen qartë në lidhje me përfitimet dhe efektet anësore.

Problemet e Ushqyerjes

Shpeshherë femijet me autizem paraqesin problem në te ushqyer sepse mund te refuzojne te provojne ushqime te reja ose mund te kene shperthime zemerimi gjate vakteve, mund te kene nevojë te hane shumë, disa jane me pak aktive se femijet e tjere, perdorimi i disa medikamenteve jep prirjen të shtojnë shumë në peshe, prandaj për shumë nga fëmijët me autizëm nevojitet një vlerësim i plotë nga dietologu ose një ndjekje korrekte nga mjeku i familjes.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X