Artriti, a janë takat e larta një ndër shkaqet?

0 0

Nuk mund të mohohet që takat e larta janë një nga pikat e forta të sharmit femëror. Dhe nuk janë vetëm burrat ata që e mendojnë këtë, por edhe gratë. Kjo është arsyeja pse pothuajse të gjitha janë të gatshme të durojnë dhimbje dhe siklet, me kusht që të duken bukur. Në fakt, do të kishte më shumë kuptim të dëgjoni sinjalet e dërguara nga trupi juaj. Në plan afatgjatë, këto simptoma mund të kthehen në artrit. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga një ekip studiuesish amerikanë nga Universiteti Stanford, botuar në “Journal of Orthopedic Research”.

Hulumtimi i mjekëve

Sondazhi u krye mbi 14 gra. Secilës prej tyre iu kërkua të vishte një lloj këpucësh të caktuar dhe të shëtiste. Qëllimi i studiuesve ishte të analizonin sesi ecja dhe qëndrimet e supozuara nga gratë ndryshuan në varësi të këpucëve të përdorura dhe në veçanti, cilat ishin efektet e përdorimit të takave të larta në nyje.

Lloji i këpucëve ndikon në ecje

Analiza e ecjes së vullnetareve konfirmoi atë që ekspertët tashmë dyshonin: lloji i këpucëve të veshura mund të ketë pasoja të rëndësishme muskuloskeletale. Në veçanti, u pa që gratë që mbanin taka të larta, mesatarisht shtatë centimetra e gjysmë, kishin një ecje “të përhapur”. Dhe sa më e gjatë të ishte stileto, aq më “të çuditshme” ishin pozicionet e supozuara. Jo vetëm kaq. Lëvizja e gjunjëve gjithashtu pësoi ndryshime të rëndësishme. Aq më tepër në rastin e mbipeshës.

Lidhja me shëndetin

Por cila është lidhja midis mundësisë së përjetimit të artritit dhe efekteve që përdorimi i takave të larta pati tek gratë e përfshira në studim? “Shumë nga ndryshimet e vërejtura me rritjen e lartësisë dhe peshës së thembrës ishin të ngjashme me ato që shihen me plakjen dhe përparimin e artrozës,” shpjeguan autorët e studimit. Kjo i bëri ata të arrijnë në përfundimin se veshja e këpucëve shumë të larta mund të rrezikojë shëndetin e kockave dhe përfaqëson një faktor të rëndësishëm rreziku për zhvillimin e artritit. Sidomos nëse pesha e trupit është e tepërt. Ndër të tjera, nuk duhet të harrojmë se balancimi në thembra shkakton lodhje në nivelin e kyçeve të këmbës, të cilat në afat të gjatë dobësohen, si dhe sjellin një mundësi të lartë të rënies dhe për këtë arsye të traumave.

Këpucët janë thelbësore për ecjen e duhur sepse sigurojnë ekuilibër për të gjithë trupin, veçanërisht në terren të fortë dhe të pabarabartë. Nëse kanë taka shumë të larta ato mund të jenë të dëmshme, por edhe ato plotësisht në tokë nuk janë të këshillueshme. Idealja për këmbët është që ato të kenë një thembër të vogël (maksimumi katër centimetra).


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Miopia te fëmijët, shtohen rastet...

Miopia tek fëmijët është përkeqësuar kohët e fundit. Pandemia Covid-19 dhe karantinimi kanë pasur, në fakt, pasoja negative edhe në shikimin e të vegjëlve. Të mbyllur në shtëpi, të detyruar...

Çfarë duhet të dijë një...

Nëse jeni shtatzënë osesapo kenilindur dhe e ushqeni me gji fëmijën tuaj,  është e kuptueshme që jeni të shqetësuara për rreziqet e viruset që qarkullojnë, aq më tepër në kohë...

Pamja e thonjve mund të...

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë. Praktika të gabuara Arsyeja...

Zbulohet një nga arsyet pse...

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X