A shkakton infertilitet mashkullor vaksina kundër Covid 19?

0 0

Të rinjtë që kanë kryer ose do të kryejnë vaksinën kundër Sars-Cov-2 mund të jenë të sigurt: nuk ka lidhje midis vaksinës për Covid-19 dhe infertilitetit mashkullor. Kjo demonstrohet nga një studim që del kundër lajmeve të rreme të qarkulluara kohët e fundit edhe në mediat anglo-saksone.

Nuk ka probleme me infertilitetin

Lajmet e rreme kishin pohuar se marrja e vaksinës Covid-19 mund të shkaktonte infertilitet. Për këtë arsye, shumë të rinj kishin filluar të kishin dyshime. Për ta siguruar këtë, u krye një studim, i botuar në Jama – Journal of the American medical Association, një revistë prestigjioze nga më autoritaret në këtë sektor, e cila nuk identifikoi asnjë lidhje midis vaksinës për Covid -19 dhe infertilitetit mashkullor. Ekspertët që komentuan rezultatet e studimit përsëritën se këto janë të dhëna siguruese, të cilat duhet të nxisin të rinjtë që t’i nënshtrohen vaksinës me qetësi për të imunizuar veten kundër një sëmundjeje që mund të ketë komplikime serioze edhe tek të rinjtë e shëndetshëm.

Cilësia e spermës nuk ndryshon

Ekspertët që kryen studimin u përqëndruan në vaksinat mRna, Pfizer-BioNTech dhe Moderna, të cilat janë ato që synojnë të rinjtë. Këto vaksina duket se janë të sigurta për sistemin riprodhues të meshkujve. Studiuesit kryen një mostër të lëngut seminal të disa të rinjve para dhe pas ciklit të vaksinimit.

Vëllimi i spermatozoideve, përqendrimi, sasia totale e spermatozoideve të lëvizshme u matën dhe nuk u regjistrua asnjë parametër jashtë vlerave normale.

Konfirmimet nga një studim tjetër

Mungesa e lidhjeve midis vaksinës Covid-19 dhe infertilitetit mashkullor u demonstrua gjithashtu nga një studim tjetër, i kryer në Izrael, por ende i pa publikuar, i cili analizoi cilësinë e spermës së 43 burrave para dhe pas marrjes së vaksinës. Gjithashtu në këtë rast nuk janë vërejtur ndryshime. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që t’i nënshtroheni vaksinës me besim të plotë.

Jo vaksina, por infeksioni Sars-CoV-2 mund të përfaqësojë një faktor të mundshëm rreziku për infertilitetin mashkullor. Disa studiues kanë ngritur hipotezën se virusi mund të infektojë qelizat e testikujve dhe të shkaktojë një reduktim të testosteronit dhe të zvogëlojë përkohësisht aktivitetin e qelizave germinale.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Miopia te fëmijët, shtohen rastet...

Miopia tek fëmijët është përkeqësuar kohët e fundit. Pandemia Covid-19 dhe karantinimi kanë pasur, në fakt, pasoja negative edhe në shikimin e të vegjëlve. Të mbyllur në shtëpi, të detyruar...

Çfarë duhet të dijë një...

Nëse jeni shtatzënë osesapo kenilindur dhe e ushqeni me gji fëmijën tuaj,  është e kuptueshme që jeni të shqetësuara për rreziqet e viruset që qarkullojnë, aq më tepër në kohë...

Pamja e thonjve mund të...

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë. Praktika të gabuara Arsyeja...

Zbulohet një nga arsyet pse...

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X