A dëmtojnë pelenat pjellorinë e djemve?

0 0

 

Është e kuptueshme që të ndiheni të shqetësuar, por është shumë e vështirë që veshja e pelenave do të ndikojë në fertilitetin e fëmijës suaj.

Ideja që pelena mund të lidhet me infertilitetin tek djemtë buron nga një studim i botuar në vitin 2000 që tregonte se veshja e një pelene ngre temperaturën e testikujve të djemve të vegjël. Autorët thanë se rritja e temperaturës mund të ulte pjellorinë më vonë, por studimi nuk e vërtetoi këtë.

Ne e dimë se ngritja e temperaturës mund të ketë efekte afatshkurtra në fertilitetin tek meshkujt e rritur. Kur mbinxehen, është më e vështirë që të prodhojnë spermatozoid të shëndetshëm. Por kërkimet sugjerojnë se sapo testikujt të qetësohen përsëri, prodhimi i spermës kthehet në normalitet.

Fëmija juaj nuk do të fillojë prodhimin e spermës derisa të arrijë adoleshencën. Deri në atë kohë, çdo efekt ngrohje nga veshja e pelenave pothuajse me siguri do të zhduket. Pra, nuk ka nevojë të shqetësoheni për pelenat dhe pjellorinë.

Lexo edhe: Sindroma e pelenes se kuqe


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X