12 mënyra efektive për të trajtuar skuqjet te femijët

0 0

Imagjinoni një botë pa pelena. E gjitha kjo do të ishte një makth, apo jo? Pelenat e disponueshme janë një dërgimin nga zoti për nënat. Dermatiti i pelenës, emri tjetër për skuqjen nga pelenat mund t’ju mbajë zgjuar gjatë netëve. Çdo skuqje nga pelenat dhemb dhe djeg. Dhe kur skuqja është në zonën delikate të pelenës, mund ta bëjë ditën e foshnjës të bezdisshme.
Ka shkaqe të ndryshme që mund të shkaktojnë skuqje te fëmijët. Por shkaku më i zakonshëm është një maja .
Nëse jeni nënë e re, atëherë lexoni në vazhdim pasi do t’ju tregojmë se si të trajtoni skuqjet e pelenave tek foshnjat.
Nëse vëreni simptoma të tilla të skuqjes të pelenave nga majat duhet të gjeni një mënyrë për ta trajtuar sa më shpejt të jetë e mundur.
Nëse foshnja juaj është midis moshës 4-15 muajsh mundësitë janë të mëdha që do të merreni me një rast ose dy të skuqjeve të pelenave.
Kandida, shkaku më i zakonshëm për skuqjen e pelenave, lulëzon në vende me lagështi dhe ngrohtësi. Zona e pelenës është habitat i përsosurpër kandidën. Foshnja juaj ka më shumë të ngjarë të marrë kandidën nëse:
Pelena nuk mund të mbahet e pastër dhe e thatë. Nëse ju dhe foshnja juaj po merrni antibiotikë, antibiotiku mund të kalojë tek fëmija juaj përmes qumështit të gjirit. Nëse foshnja juaj vuan nga diarreja, përqëndrimi i amoniakut në urinë gjithashtu mund të shkaktojë skuqje të pelenave. Mbani pelena shumë të shtrënguara.
Skuqjet e pelenave mund të duken të këqija, por ato nuk janë asgjë për t’u shqetësuar.
Më pak kujdes dhe zgjuarsi mund të trajtoni dhe parandaloni skuqjet nga pelenat. Këtu janë disa këshilla të lehta për t’ju ndihmuar.
1. Papastërtia
Më e rëndësishmja është të mbani zonën e pelenës të pastër dhe të thatë. Lani zonën butësisht me ujë dhe një leckë të pastër sa herë që ndryshoni një pelenë. Lejoni që zona të thahet para se të vishni një pelenë të pastër.
2. Ndryshimi
Ndryshoni pelenën e foshnjës suar sapo të laget.
3. Lëreni të lirë
Lëre foshnjën të zhveshur për pak kohë! Shtrojeni atë në një leckë të pastër pa pelena çdo ditë. Ajo do ta pëlqejë atë gjë, por ju mund të keni disa pastrime për të bërë më pas.
4. Lani duart
Duart tuaja duhet të jenë të pastra sa herë që ndryshoni pelenën e foshnjës. Kjo do të parandalojë alergjikët dhe bakteret që të transferohen nga dora juaj të transferohen tek fëmija juaj.
5. Përdorni pelena absorbuese
Nëse përdorni pelena sigurohuni që ato të jenë absorbuese. Kjo do ta mbajë zonën e pelenës të thatë dhe do të parandalojë skuqjet.
6. Bisedoni me mjekun
Konsultohuni me mjekun tuaj nëse planifikoni të përdorni pluhurat në zonën e pelenës. Pediatri është personi më i mirë për t’ju rekomanduar markën e duhur.
7. Krem për skuqjen e pelenës
Ka disa kremra që trajtojnë skuqjen nga pelenat që mund të trajtojnë skuqjen. Kërkoni nga mjeku t’ju këshillojë një të tillë.
8. Thuaji jo letrave të lagura
Shmangni përdorimin e letrave që kanë alkool ose parfum për të parandaluar irritimin e mëtejshëm të lëkurës.
9. Qëndroni larg niseshtes së misrit
Niseshtja e mistrit është një ilaç popullor për trajtimin e skuqjes së pelenës. Por ekspertët nuk janë dakord për përdorimin e saj. Sipas studimeve, përdorimi i niseshtes së misrit mund ta përkeqësojë skuqjen e pelenave.
10. Përdorni agjentë të butë pastrimi
Nëse keni zgjedhur një pelenë leckash, mos harroni të lani pelenën 2-3 herë gjatë larjes.
11. Provoni vajin e arrës së kokosit
Vaji i kokosit është një kurë e provuar dhe e testuar për trajtimin e skuqjeve nga pelenat. Thjesht aplikoni sasinë e duhur të vajit të arrës së kokosit në zonën e skuqjeve.
12. Provoni Shea Butter
E përkryer për lëkurën e ndjeshme të foshnjës tuaj, gjalpi shea e mban lëkurën të butë dhe lufton infeksionet e majave.
Kujdes
Konsultohuni me doktorin nëse skuqja përhapet përtej zonës së pelenës.
Ju vëreni qelb në zonën e skuqjes.
Skuqja përkeqësohet me kohën.
Foshnja juaj ka ethe.
Foshnja juaj është gjashtë javë ose më e vogël.
Skuqjet e pelenave duken të frikshme dhe mund të jenë të dhimbshme. Shumica e tyre zhduken pa shkaktuar shumë dëme.

A dini ndonjë ilaç tjetër shtëpiak për trajtimin e skuqjes së pelenave të foshnjës?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X