Vajzat besojne se arritjet jane nje tipar mashkullor, ja cfare thone studimet ne lidhje me kete

0 8

Sipas një studimi ëshë nxjerrë përfundimi se vajzat mendojë se madhështia dhe shkëlqimi janë një tipar mashkullor. Gjithashtu sipas tyre, vajzat ndryshe nga djemtë besojnë se arritjet e mira në shkollë janë të lidhura me aftësi të lindura.
Kjo është vërtetuar gjatë këtij studimi, ku është vënë re një pjesëmarrje më e vogël e vajzave tek lojërat që kërkojnë “inteligjencë” më të lartë. Me anën e këtyre lojërave, ekspertët kanë shpresuar të mos e lejojë stereotipin gjinor të ndikojë në përzgjedhjen e karrierës se vajzave, por në të vërtetë ata kanë vënë re një pjesëmarrje gati zero të vajzave në veprimtaritë që janë zhvilluar në fushën e matematikës dhe fizikës.
Sipas ekspertëve, është theksuar rëndësia e ekspozimit të fëmijëve të vegjël në një fushë të gjerë rolesh. Ata theksojnë se mënyra si fëmija e percepton aftësinë e tij për të arritur diçka do të ndikojë së tepërmi edhe në sjelljen e tij. Ndërsa Christia Brown, profesore e psikologjisë në universitetin e Kentucky, është shprehur se hulumtimi përshtatet me punën e mëparshme të mësuesve dhe prindërve, gjatë së cilës ata e lidhnin një notë të mirë në matematikë të një fëmije mashkull me aftësinë e tij, ndërsa të vajzës me punën e saj të madhe.
Ky studim tregon se…
Vajzave ju përcillet që në moshë të hershme “mesazhi” se ato edhe pse mund të punojnë shumë nuk janë “të zgjuara nga natyra”. Këto mendime mund të kenë një impakt tepër negativ në momentin e përzgjedhjes së rrugës akademike të vajzave, ku edhe pse ato mund të jenë të shkëlqyera në fizikë dhe matematikë, nuk do të jenë në gjendje të përfundojnë një karrierë të bazuar në këtë drejtim. Pra! Prindërit, media dhe mësuesit duhet të kujdesen që të flasin në mënyrën e duhur në lidhje me këtë aspekt, kjo pasi është shumë e rëndësishme të zhduken stereotipët gjinorë!


 1. Extended Opportunity

  After Generating Millions Online, I’ve Created A Foolproof Money Making System, & For a Limited Time You Get It For FREE… https://ext-opp.com/RPM

 2. Extended Opportunity

  Word’s First NLP & ML Based Email, Voice & Video Marketing Autoresponder Thats Boost Email Delivery, Click & Open Rates Instantly https://ext-opp.com/VidMailsAI

 3. Extended Opportunity

  Hey, did you know there are app that mass generate hundreds of redirects to your link from different domains? Get it here – https://ext-opp.com/BUS

 4. Extended Opportunity

  Are you still using Calendly to schedule your calls and meetings?

  If your answer is yes, then you are actually hurting your business not helping it…

  Calendly is limited, doesn’t unlock the full potential of your business…

  And to make matters worse, they charge you monthly…

  What a joke…

  But you don’t have to worry, because my good friend Kundan is about to change the entire market …

  You see, he just launched his newest creation AI Calenderfly…

  The world’s first appointment-setting app that is fully powered by AI…

  It will do all of the heavy lifting for you on complete autopilot…

  AI meeting scheduling
  AI reminders
  AI tracking
  And much much more

  You can even accept payments live, and collect leads…

  But it gets even better…

  You don’t have to pay a penny in monthly fees…

  Click here to watch AI Calenderfly in action and secure your copy at the lowest price possible… https://ext-opp.com/AICalendarfly

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X