Si të zbusim sjelljet agresive të fëmijëve? Nga psikologia Lorela Garuli

0 0

Pavarësisht sesa përpiqemi t’i mirëedukojmë fëmijët tanë, t’i mësojmë të jenë paqësorë e të menaxhojnë ndjenjat dhe emocionet, të gjithë prindërit të paktën njëherë janë përballur me sjellje agresive të fëmijëve.

Një shfaqje e tillë ka shumë arsye përse ndodh, por ajo që duhet të bëjmë, është të përpiqemi t’i qetësojmë dhe t’i nxisim të kenë reagime më të qeta.

Për të zbutur reagimet agresive të fëmiëjve, na vjen në ndihmë psikologia Lorela Garuli, përmes disa këshillave praktike se si duhet të reagojmë ne si prindër.

Strategji ndihmëse për zbutjen e agresionit tek fëmijët nga psikologia Lorela Garuli:

  • Ndihmo fëmijën të mësojë të shprehet duke emërtuar emocionet. Për shembull duke i thënë: Unë mund të them/kuptoj që je vërtet i zemëruar tani.
  • Identifiko modelet e fëmijës dhe shkaktarët e sjelljes.
  • Jepini paralajmërime për ndryshimet e papritura.
  • Gjeni shpërblime të përshtatshme. Mos u përqendroni në shpërblimet monetare apo materiale. Provoni shpërblime sociale (për shembull një kohë e kaluar në një vend apo aktivitetin e preferuar, shëtitje, shikimi i një filmi etj) ndihmojnë në këtë përballje.
  • Ruaj qetësinë.
  • Pëpriquni të modeloni rregullimin emocional për fmëijën tuaj duke shprehur qetësi në atë çfarë i thoni apo sugjeroni.
  • Mos tregoni zemërim apo sjellje agresive.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të trajtojmë autizmin për...

Autizmi është një çrregullim neurobiologjik që shkakton një sindromë të sjelljes karakterizuar nga vështirësi në ndërveprimin shoqëror, qëndrime stereotipike dhe të përsëritura, probleme në kapjen e emocioneve të të tjerëve...

Kur do të jetë në...

Kur fëmijët vijnë në këtë botë, ata nuk e kanë idenë e gjtihë rrugëtimit tuaj deri në zgjedhjen e emrit të tyre, aq më pak ta lidhin atë me veten....

Fëmijët bëhen më empatikë e...

A mund të kenë përqafimet e nënës një efekt pozitiv në rritjen e një fëmije? Përgjigja për këtë pyetje duket të jetë pozitive. Ngrohtësia dhe dashuria e marrë nga kontakti...

Tjetër pasojë indirekte e Covid...

Lista e pasojave negative në lidhje me pandeminë Covid-19 vazhdon të rritet. "Efekti anësor" i fundit që i shtohet listës tashmë të gjerë është maturimi i hershëm seksual. Sipas një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X